Yeni Yıl tatili için öneriler
- Gündem

Yeni Yıl tatili için öneriler

Aybüke SENGİR/ email protected

Yeni bir senenin heyecanıyla içimiz tez canlı, kaldı bir ay. Nereye gideceğine karar veremeyen “son dakikacıları” buraya alıyoruz. Bu sene yılbaşı 31 Aralık Pazartesi ’ye denk geliyor; malum salı günü de resmi tatil. Yapacak o kadar aktivite var oysa, bir türlü karar veremiyoruz. İster yurt içinde ister yurt açık havada ister kayak olarak birçok keyifli plan yaptım sizin için. Yakın olsun, uzakta olsun, vizesiz olsun, karlı olsun derken en iyi kriterleri ekleyince bakın karşımıza nasıl öneriler çıktı.

Yılbaşı tatili için öneriler

KARTPOSTAL TADINDA YILBAŞI: ABANT-KARTALKAYA-ILGAZ

Aslında bu üç yeri barındıran bir program da yapabilirsiniz ama Abant, konaklama imkanlarının fazlalığına ve göl etrafında uzun yürüyüşler yapmanın getirdiği avantajlara sahip. Abant gölünün çevresinde çoğu 5 yıldızlı otel bulabiliyorsunuz. Göl çevresinde yürümek, soy binmek, bisiklet kiralamak çok neşelendirici olabilir. Abant yolu üstünde sucuk ekmek pişirip, soba karşı sıcak saatler geçirebileceğiniz güzel yerler de var. Kartalkaya’da ise eğer kar yağışı iyiyse kayak yapabilirsiniz. Ilgaz Dağları da, pisti küçük olsa da kayak severlere keyifli planlar yaptırtıyor. İstanbul ve Ankara’dan arabayla buraya varmak da epeyce basit.

Yılbaşı tatili için öneriler

BELGRAD ’I BIR DE YENİ YILA GİRERKEN GÖRÜN

Vizesiz oluşu, yakın oluşu, lezzetlerinin de bize yakın oluşuyla beni fazla cezbeden bir yer. Başkent Belgrad, son zamanların en fazla gidilen şehirleri arasına girdi bile. Belgrad ’ın eğlenceli bir gece hayatını bilmeyen değil. Tek handikabı hava soğuk olabilir, kar yağışı da büyük ihtimalle görülebilir. Ama yılbaşında sizi çok özel süprizler bekliyor burada. Kalemegdan Kalesi, Belgrad Sarayı, Aziz Sava Katedrali, Nicola Tesla Müzesi gibi gezilebilecek tarihi yerlerini de görmeden gelmeyin. İstanbul-Belgrad arası uçakla takriben 1,5 saat sürüyor, dahası Türk vatandaşlarından vize de istenmiyor.

Aybüke & Cansu Belgrad gezisi – TIKLA

Yılbaşı tatili için öneriler

ROMANTİK BİR YILBAŞI OLABİLİR: VENEDİK

Karlar altında bir Venedik fotoğrafı size romantik geliyor mu? Yılbaşı tatilinde Venedik’i böyle beyazlar altında bulma ihtimaliniz çok yüksek. Şehir Halkı beyaz örtü altında size daha da romantik gelecek belli olun. Venedik’te 1-2 gece kalıp trenle Milano, Roma veya Floransa şehirlerine de geçebilirsiniz. Unutmayın İtalya’da yeni yıl akşamı insanlar meydanlarda anma yapıyor. Bu geleneği İtalya’da izlemek çok neşeli olabilir.

Yılbaşı tatili için öneriler

YILBAŞINDA KAYAK KEYFİ İÇİN ULUDAĞ

Yeni yıla içten karlar aralarında geri saymak isteyenler için, ülkemizde kayak denince ilk akla gelen yerlerden olan Uludağ. Kış aylarında ülkemizden ve yurt dışından kayak yapmayı sevenleri buluşturan Uludağ, 31 Aralık gecesinde tam bir misafir etme ve keyif rotası haline geliyor. Dağda yer alan otellerde düzenlenen yılbaşı partilerine katılabileceğiniz gibi sucuk ekmek keyfi de yapabilirsiniz. Uludağ’da bu dönemde otel fiyatları azıcık yüksek ancak önceden rezervasyon yaptırarak yerinde fiyatllı alternatifler bulma şansınız var.

Yılbaşı tatili için öneriler

KIŞIN REVAÇTA İKİ YERİ: KÜTAHYA-AFYON

Kütahya-Afyon bölgesi son yıllarda kaplıca turizmi ve lüks otelleriyle kışın fazla revaçta. Burada ayrıca lüks bir tatil yapabilir ayrıca de karın aşağı sıcak suya girmenin keyfini yaşayabilirsiniz. Otellerin yılbaşı gecesi için programı da oluyor. Kütahya otelleri ya da Afyon otelleri sayfalarından daha detaylı bilgi edinmek muhtemel. Ama üzerinize kar yağarken, dıştan sıcak su havuzuna girmenin keyfini unutamayacaksınız.

Yılbaşı tatili için öneriler

BEYAZ CANNET PAMUKKALE

Beyaz kar gibi manzarasıyla görenleri kendine hayran bırakan Pamukkale, bununla birlikte kışın da kaplıca otelleriyle meşhur bir yer. Afrodisyas’ın anavatanı Pamukkale’de travertenlerde sıcak su keyfi yapabilirsiniz. Otellerinin az kalsın tamamında sıcak su ve kaplıca keyfi var. Gitmişken Hierapolis Antik kentini de mutlaka gezin. Denizli merkeze takriben 1 saat uzaklıktaki Buldan da fazla sevimli bir ilçe. El dokuması çok hoş ürünler var. Otantik bir alışveriş gerçekleştirmek için de fazla ideal.

Yılbaşı tatili için öneriler

SICAK KUTLAMALARIN ADRESİ DUBAİ

Eğer kar, kış soğuk hava bana tarafından değil diyenlerdenseniz, Birleşmiş Arap Emirlikleri’nin her geçen yıl daha fazla popüler hale gelen şehri Dubai, yeni yıl kutlamaları için tam size tarafından. Şehirde yılbaşı kutlamalarına öyle yük veriliyor ama sadece birkaç dakika süren gösteriler için hazırlıklar aylar öncesinden başlıyor. Dubai’nin uzun sahilleri her tarafında izleyebileceğiniz havai fişeklerin dışında sıcak kumlar ve deniz keyfi de burayı diğer yapıyor. Dubai’de yeni yıla girdikten daha sonra dünyanın en büyük alışveriş merkezlerini gezerek uygun fiyata elektronik ürünler alabilir ya da yeryüzünün en yüksek binası olan Burç Halife’nin seyir terasına çıkarak bulutların arasından manzarayı izleyebilirsiniz.

Yılbaşı tatili için öneriler

YENİ YILA ERKEN GİRMEK İÇİN SİDNEY

2017’yi dünyanın diğer ucunda selamlamak isteyenler için en iyi alternatiflerden biri de Sidney. Avustralya’nın bu güzel liman şehri yeni yıla bizden bütün 9 saat önce giriyor! Bundan Başka yılbaşında Sidney’de hava tıpkı Dubai ve Rio de Janeiro gibi denize girebilecek kadar sıcak. Sidney Opera Binası ve Liman Köprüsü üzerinden atılan havai fişekler şehri aydınlatırken geriye saymak hayatınız baştan başa unutamayacağınız bir hatıra olacak. Sidney’de aynı zamanda şirin kanguru ve koalaları görebileceğiniz Taronga Hayvanat Bahçesi’ni dolaşabilir ya da şehrin plajlarında denizin keyfini çıkarabilirsiniz. 

Yılbaşı tatili için öneriler