Yasa Dışı Yollarla Getirdikleri Akrepler İçin 190 Lira Fiyat Biçip İnternetten Satışa Sunuyorlar
- Ekonomi

Yasa Dışı Yollarla Getirdikleri Akrepler İçin 190 Lira Fiyat Biçip İnternetten Satışa Sunuyorlar

Türkiye’ye yasa dışı yollarla getirilen ya da doğal ortamdan yakalanan akrepler, yasaklanmış olmasına karşın internet siteleri üzerinden 190 liraya dek fiyatla satışa çıkarılıyor.

190 LİRA FİYAT BİÇİLİP İNTERNET ÜZERİNDEN SATIŞA SUNULUYOR

‘Euscorpius Italicus’, ‘Uroplectes otjimbinguensis’, ‘Heterometrus petersii’ cinsi akrepler için 40 liradan 190 liraya değin para isteniyor. Akrepleri satışa çıkaranların ilanlarında “Tamamen dinç durumdadır. Karşısında ödemeli kargo. Küçükçekmece civarına elden teslim olur. Tarantula edinmek için satıyorum. Alıcısına şimdiden şanslı olsun”, “Yanında boyutuna kadar kap, yem, torf verilecektir. Sadece İzmir içi satılık” diye yazılar görüldü.

“İNSANI ÖLDÜREBİLİYOR”

Muğla Hayvan Dostları Derneği Başkanı Türkan Dağdelen, “Bu tür zehirli hayvanlar sokması durumunda insanı öldürebiliyor. Akreplerin yaşama yeri doğal ortamlardır. Yetkililere çağırmak istiyorum. Bu vicdansızlara birilerinin ‘dur’ demesi gerekiyor” dedi.

SATIŞ SAPTAMA EDİLİRSE HAYVAN BAŞINA 415 LİRA CEZA UYGULANIYOR

ÖTE TARAFTAN Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü yetkilileri ise satışın tespiti halinde hayvan başına 415 liralık suç oluşturan uyguladıklarını bildirdi.