Yapılmayan Kışlık Bakım, 10 Bin TL’lik Zarara Yol Açabilir

Yapılmayan Kışlık Bakım, 10 Bin TL'lik Zarara Yol Açabilir
Yapılmayan Kışlık Bakım, 10 Bin TL'lik Zarara Yol Açabilir
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’de 23 milyona yaklaşan açıklanmış vasıta sayısı, yaz aylarında olduğu kadar kış aylarında da kullanılıyor. Sürücüler, günlük aktif olarak kullandıklarını araçlarının bakımını aksatmamaya itina gösterirken, bazıları ise vasıta bozulmadan servislerin ve tamircilerin yolunu tutmuyor. Bilhassa kış aylarında araçlarda uygulanması gereken bazı püf noktalar, keza araçların ömrünü uzatıyor, keza de zamanla oluşabilecek zararların önüne geçiyor. Yapılmayan bakımlar ise 10 bin TL’ye kadar masrafa yol açabiliyor.

ANTİFRİZ OLMADIĞI İÇİN MOTOR SIVILARI DONUYOR

Kış aylarında araçlarda yapılması gereken uygulamaların en başında kış lastiklerini taktırmak gelirken, araçların motor sıvısına konulması gereken antifriz de bir pek yaşamsal siklet taşıyor. Termometrelerin sıfırın altına düşmesi ile antifriz olmadığı için donan motor sıvıları, motor bu şekilde çalıştırıldığı takdirde takriben 10 bin TL’ye değin masrafa yol açabiliyor. Aracın marka ve modeline tarafından fiyatları değişen kışlık bakımlar ise, hem motorun ömrünü ayrıca de ilerleyen zamanlarda oluşabilecek yüksek maliyetlerin önüne geçiyor.

KIŞIN ANTİFRİZİN ÖNEMİ

Ordu eski sanayi sitesinde yağ değişim ve periyodik bakım ustası Ersan Akyürek, bilhassa antifrizin öneminden bahsetti. Kışlık bakımların motor performansını da arttırdığını ileri süren Akyürek, “Antifriz kış aylarında fazla kayda değer, aracın suyunun donmasını engeller. Soğuk havalarda aracın daha kuytu ve kolay çalışmasını sağlar. Yağın kilometresi dolduğu vakit yağ incelir ve motor yağı yanar. Oysa değiştiği takdirde motorun çalışması daha kuytu olur. Bunların yanı sıra aracın filtreleri de değiştiği süre aracın performansı da artar” dedi.

KIŞLIK BAKIM YAPILMADIĞI TAKDİRDE MOTORDA ZARAR MEYDANA GELEBİLİR

Kış aylarında araçlara yapılması gereken işlemler hakkında sürücülere uyarılarda da yer alan Akyürek, “Araçlara antifriz koyulmadığı takdirde süre içerisinde motor içinde paslanmalar meydana kazanç. Sudan kaynaklı paslanma olduğu süre, araca antifriz eklenince kanallarda patlama ve akış meydana gelebiliyor. Kış aylarında antifriz olmadığı için motor suyu donarsa, aracın radyatörüne ve borularına hasar verir. Sürücüler, kışlık bakımdan kaçarken daha büyük külfetle karşılaşabilir. Aracın motorunun blok patlamasına dek gidebilir” biçiminde konuştu.

ZARAR GÖREN ARACIN MASRAFI 10 BİN TL’YE KADAR ÇIKABİLİR

Ortalama bir aracın kışlık bakımının 350-400 TL aralarında yapıldığını ifade eden Akyürek, “Kışlık bakımların yapılmadığı takdirde araçların masrafı 10 bin TL’ye kadar çıkabiliyor. Bu yüzden araçlarda kışlık bakımların yapılması şart” ifadelerine yer verdi.