Gümüşhane-Bayburt Havalimanının 1,5 Sene İçerisinde Açılması Planlanıyor

Gümüşhane-Bayburt Havalimanının 1,5 Sene İçerisinde Açılması Planlanıyor
Gümüşhane-Bayburt Havalimanının 1,5 Sene İçerisinde Açılması Planlanıyor
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Gümüşhane ve Bayburt illerine hizmet verecek takvim 2 milyon yolcu kapasiteli havaalanı inşaatında dolgu çalışmaları sürüyor. İki kenti havalimanı ile buluşturacak Gümüşhane’nin Köse ilçesine tabi Salyazı köyünde yapımı süren havalimanında pist ve altyapı çalışmaları kış mevsimine rağmen hız kesmeden devam ediyor.

2020’DE TAMAMLANACAK

Gümüşhane şehir halkı merkezine 67, Bayburt’a ise 47 kilometre uzaklıkta bulunan ve yer tesliminin arkasında 13 Mart’ta yapımına başlanan havalimanı projesinin 31 Mart 2020’de tamamlanması öngörülüyor. Büyük uçakların rahatlıkla inebileceği, tabi yollarla 60 metre genişliğinde, 3 kilometre uzunluğunda piste sahip olacak havalimanının bölgedeki turizm, ticaret, sanayi ve istihdamın gelişmesine de katkı sağlaması bekleniyor.

YILDA YAKLAŞIK 2 MİLYON KAPASİTELİ OLACAK

Havalimanı inşaat alanında Köse Kaymakamı Ömer Faruk Canpolat ile incelemelerde bulunan ve yetkililerden veri bölge Gümüşhane Valisi Kamuran Taşbilek, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, havaalanı projesinin Gümüşhane ve Bayburt bölgesine hizmet verecek çok manâlı bir yatırım olduğunu vurguladı. Taşbilek, havalimanının yılda yaklaşık 2 milyon yolcu kapasiteli olacağına dikkati çekerek, yatırımda emeği geçen ilk kez Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan edinmek üzere tüm devlet büyükleri ve yetkililere teşekkür etti.

“DEVLETİN FAZLA ÖZELLİKLİ, ÖNEMLI BİR YATIRIMI”

Havalimanının bölgedeki tüm havalimanlarına alternatif olabilecek önemde olduğunun altını çizen Taşbilek, “Tamamlandığında bölgemize ve yakın coğrafyadaki her yere hizmet verebilecek kapasitede bir havalimanı olacak. Devletimizin önemli bir yatırımı. İnşallah en kısa zamanda tamamlanarak bölgemizin kalkınmasına da çok kayda değer katkılar sunacaktır.” dedi.