Yalova'daki Kaşıkçı aramasıyla ilgili izah etme
- Gündem

Yalova’daki Kaşıkçı aramasıyla ilgili izah etme

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığından, Washington Post yazarı Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğunda öldürülmesine ilişkin soruşturma ve Yalova’daki bir evde yapılan ceset aramasına ilişkin yazılı izah etme yapıldı.

“ŞÜPHELİLERDEN BİRİ YALOVA SAMANLI KÖYÜ’NDEKİ ŞAHISLA IRTIBAT KURDU”

Açıklamada, 2 Ekim 2018’de Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğunda gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesi olayının soruşturulması dahilinde, 7, 18 ve 31 Ekim tarihli basın açıklamalarında detaylı data verildiği hatırlatılarak, şu bilgilendirme yapıldı: “Değişken veya şüphelilerce daha önceden yapılan planlama doğrultusunda Cemal Kaşıkçı, 2 Ekim 2018’de Suudi Arabistan Krallığı İstanbul Başkonsolosluğunda boğularak ve cesedi parçalara ayrılmak suretiyle öldürülmüştür. Cumhuriyet Başsavcılığımızca, bütün boyutlarıyla yürütülen soruşturma sürecinde 1 ve 2 Ekim tarihlerinde bir plan zarfında ülkemize gelerek Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesi olayını gerçekleştiren şüphelilerden Mansour Othman M. Abbahussaın’ın olaydan bir gün önce, 1 Ekim’de Samanlı Köyü merkez Yalova adresinde ikamet etmekte olan Suudi Arabistan vatandaşı ‘Ghozan’ kod adlı Mohammed Ahmed A. Alfaozan isimli şahısla irtibat kurduğu saptama edilmiştir.

Yapılan bu görüşmenin, öldürülen gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın cesedinin parçalara ayrıldıktan sonradan değil edilmesine/saklanmasına yönelik olduğu değerlendirilmektedir. Bu sebeple İstanbul 7. Sulh Ceza Hakimliği’nin 2018/5664 sayılı kararına istinaden bugün Cumhuriyet Başsavcılığımız nezaretinde İstanbul Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından arama işlemleri yapılmaktadır.”

Açıklamada, gelişmeler konusunda zorunlu bilgilendirmelerin yapılacağı da açıklama edildi.