SON DAKİKA

Haber Rizem

Yabancılar Samsun ’dan 7 ayda 316 ev aldı

Yabancılar Samsun ’dan 7 ayda 316 ev aldı
Bu haber 03 Ağustos 2018 - 15:17 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Son yıllarda yabancılara gayrimenkul satışlarında artışlar yaşanırken, Samsun da Karadeniz ’de azami seçim edilen illerden bir olma özelliğini taşıyor. Genelde peşin para olarak konut bölge yabancı uyruklu vatandaşlar kentin ekonomisine de katkı sağlıyor.

26 ülkeden 316 yabancı uyruklu vatandaş Samsun ve ilçelerinden gayrimenkul alımında bulunurken, maksimum gayrimenkulü Iraklılar aldı. Samsun ’dan toplamda 265 konut alan Iraklılar İlkadım ilçesinden 142 Atakum ilçesinde de 121 ev aldı.

“EN FAZLA IRAKLILAR BILGIN YAPTI”

Ev alan ülke vatandaşları hakkında data veren Tapu ve Kadastro Samsun Bölge Müdürü Hasan Özalban, “2018 ’in birincil yedi ayında yabancılar Samsun ’dan 316 konut aldı. Bunların içinde maksimum Iraklıların alım yaptığını görüyoruz. Samsun ’da en fazla İlkadım ve Atakum ’dan ev aldıklarını görüyoruz. Iraklıların dışında konut alanlar şu şekilde: Azerbaycan 8, Afganistan 4, Birleşmiş Arap Emirlikleri 1, Filistin 3, İngiltere 6, İran 6, Kanada 3, Rusya 1, Arabistan 5, Ukrayna 2, Ürdün 3, Yeni Zelanda 2, ABD 1, Hollanda 1, Avustralya 1, İsveç 2, Kırgızistan 1, Yemen 1, Gürcistan 1 ve 265 Irak uyruklu yurttaş Samsun ’dan konut aldı. Benzer vakit dahilinde yabancı uyruklu vatandaşlar; Ordu ’dan 30, Amasya ’dan 5 ve Sinop ’tan da 2 konut aldı.” dedi.

Samsun ’un yaşamak için ideal bir kent olduğunu belirten Iraklı vatandaşlar Samsun ’u sevdiklerini, böylece Samsun ’dan konut alarak burada yaşadıklarını belirttiler.

Dört yıl önce Irak ’tan Türkiye ’ye gelen ve Samsunlu bir erkekle evlenen Reyhan Bozkurt, “Aslen Türkmeniz. Dört sene önce Samsun ’a geldim. Iraklılara Türkçe öğretiyorum. Iraklılar Samsun ’u güzel bir şehir olduğu için tercih ediyor. Burada okul, hastane, üniversite her şey var. Irak ’ta savaş olduğu için buradayız. Biz burada sıradan bir hayat yaşamak istiyoruz. Hiç kimseye hasar vermeden burada çalışıp kendi hayatımızı koymak istiyoruz.” diye konuştu.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER