SON DAKİKA

Haber Rizem

VII. Kral Edward’ın cenazesi: İmparatorlar bir arada

VII. Kral Edward’ın cenazesi: İmparatorlar bir arada
Bu haber 04 Ağustos 2018 - 10:36 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Selen KALDIRIM/ email protected

1910 ’da, Büyük Britanya Windsor Hanedanlığı ’nın(Kraliyet Ailesi) 7. Kralı Edward öldüğünde düzenlenen cenaze töreni, bomba gibi bir magazin haberi değerindeydi. Çünkü ağlama yakalamak için gelenlerin arasında kan bağı olan dokuz hükümdarlık kralı daha vardı ve yalnızca birkaç yıl içinde, Avrupa’nın kraliyet aileleri tarihin gelgiti göre yok olacaktı.

9 HÜKÜMDAR BUCKİNGHAM SARAYI’NDA BİR ARADA

68 yaşındaki Kral Edward, dokuz yıllık bir saltanattan sonradan öldü. Mayıs 1910’da, Avrupa kraliyetleri Kral Edward’ın(VII) cenazesi için Londra’da toplandı. Windsor’daki cenaze töreni, gerçekleşmesi gereken en büyük ‘Avrupa imzası’ toplantılarından biriydi. Buckingham Sarayı’nın süslü devlet dairelerinden birinde dokuz birey, fotoğraflarının çekilmesi için toplandı. Bir araya gelen dokuz hükümdar o günün sansasyonunu tek bir fotoğrafta toplamıştı.

Diğer bir değişle bu resim; Birinci Dünya Savaşı’ndan hemencecik önce, iç içe geçmiş monarşileri birleştiren bağları paramparça etmeden önceki türünün son meclisiydi.

RESIM BİLANÇOSU: 4’Ü TAHTAN İNDİ, 1’İ SUİKASTE UĞRADI

Tarihin silsilesi, arasında kan bağı yer alan, bir nevi aile fotoğrafı diyebileceğimiz bu kareden sonradan arap saçına döndü. Fazla değil, birkaç sene içinde resmedilen dokuz hükümdardan dördü görevden alınacak ve bir tanesine suikasta uğrayacak ve İngiltere, Belçika Almanya ve Bulgaristan ile savaşacaktı.

VII. Kral Edward'ın cenazesi: İmparatorlar bir arada

AKRABAYDILAR

Bu farklılıklar bir yanlamasına, müşterek birçok şeyleri vardı. Tümü birbiriyle ilişkiliydi:  Bazıları evlilikle bazıları da kanla. Bu resme bakıldığında, milli egoların ne kadarının gerçekleştiğinin bir hakiki olduğu anlaşılıyor ama dokuz kişiyi birleştiren en önemli şey, her birinin hüküm süren bir Avrupa kralı olması. Bu fotoğraftaki beraberlik, günümüz dünyasında düşünülemez bir sapma.

VII. Kral Edward'ın cenazesi: İmparatorlar bir arada

FOTOĞRAFTAKİLER KİM

Bu fotoğrafta birkaç aile ilişkisi var. Karede Kral Adward ’ın oğlu yeni Kral George V ve öteki sekiz kralı görüyorsunuz.

Soldan sağa doğru: Norveç Kralı Haakon VII, Bulgarlardan Tsar Ferdinand, Portekiz Kralı II. Manuel ve Algarve, Almanya’nın Kaiser Wilhelm II’si ve Prusya, Helenler Kralı I. George ve Belçikalılar I. Albert I. Albert.

Oturmuş, soldan sağa: İspanya Kralı Alfonso XIII, Birleşik Krallığın Kral George V ve Danimarka Kralı Frederick VIII.

VII. Kral Edward'ın cenazesi: İmparatorlar bir arada(Renklendirildiği hali)

DURUN SİZ KARDEŞSİNİZ!

Örneğin, Danimarka’dan VIII .Frederik (sağ altta) Norveç’in Haakon VII’inin babasıydı (sol tepede).

Almanya’nın Wilhelm II’si (sağdan üçüncü sırada) İngiltere’nin her iki George V’inin birincil kuzeniydi (altta).

George, Kraliçe Victoria ve Prens Albert’in torunu ve Rusya’nın II. Çarı Nicholas ’ın  ilk kuzeni ve Almanya’nın II. Kaiser Wilhelm ’ın  torunuydu. Fazla karıştı biliyorum bir bir anlatmayacağım kim kimin nesiydi diye.

SİZ SONUNU BİLİYORSUNUZ

Yani İnstagram ’da gezen mantık soruları gibi kafa patlatmaya gerek yok; kısaca her birinin kan bağı veya aile ilişkisi vardı. Birinci Dünya Savaşı’nın başlamasıyla kime ne oldu, siz zaten biliyorsunuz.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER