Uzun süre masa başında çalışanlar dikkat!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Ortopedi ve Tramvatoloji – Omurga Cerrahisi uzmanlarımızdan Doç.Dr. Bekir Yavuz Uçar, Uzun süre masa başında oturan, saatlerce ayakta kalan ve kamera gibi ağır yük taşıyan gazetecilerin yaşadığı ortopedik rahatsızlıklar hakkında tavsiyelerde bulundu.

Çalışanların kendilerine ergonomik alanlar oluşturmasının sağlıklı yaşlanmak için çok önemli olduğunu vurgulayan Doç.Dr. Uçar, şöyle konuştu:

Zor şartlar altında hizmet veren gazetecilerin sık karşılaştığı omurga merkezli ağrılarıdır. Omurgada şiddetli boyun, sırt ve bel ağrıları yalnız veya birlikte görülebilirler. Ana kural objeye doğru eğilmemektir. Objeyi kendimize doğru çekerek, yaklaştırmamız gerekir. Omurga dik pozisyonda olmalı ve eğilmeden yazı yazılmalıdır. Elbette göz hizasına gelebilmesi için bilgisayar altına destek konulması gerekir. Kameramanlara ise özellikle tavsiyem yerden eğilerek değil, çömelerek ekipmanlarını almasıdır. Haber yazarken gazetecilerin hareket eden tek organları elleri ya fare tıklanıyor ya da klavye tuşlanıyor. Bundan dolayı en sık karşılaşılan rahatsızlık karpal tünel sendromu denen el bilekte sinir sıkışıklığı oluyor. Elde uyuşukluk ve güç kaybı oluşturabilen bir durumdur. Bu nedenle hastalık oluşmadan önlem almak en doğru olandır. Ana kural ise masa başında bir saatten fazla zaman geçirmemektir. Bir saat sonra beş ilâ on dakika arasında ellerimizi ve omurgamızı dinlendirmektir. Bu sizin bedeninize yapabileceğiniz en güzel ve sağlıklı yatırımdır.”

Ayakkabı Seçiminize Dikkat!

Sağlıklı şekilde yaşlanmanın koşullarından birinin ayak sağlığı olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Uçar “ Bu konuda çok basit bir kuralım vardır; Ayakkabıcıya gidin. Tüm ayakkabıları deneyin. En rahat ettiğiniz ayakkabı sizin için ortopedik ayakkabıdır. Ayaklarınızı tek tip bir kalıba sokmayın. Her insan farklıdır. Her ayak farklıdır. Bu nedenle bu sorunun tek kalıp cevabı yoktur. Ortopedik ayakkabı zaten yoktur, anatomik vardır. Bir ayakkabının ortopedik olması demek, kişiye özel tabanlık yapılması demektir. Çünkü taban aynı parmak izi gibidir. Her ayak tabanı farklıdır.” ifadelerini kullandı.

Ameliyat Son Çare!

Bel ve boyun fıtığı ameliyatı olacaklara uyarılarda bulunan Doç. Dr. Uçar, Ameliyatı sadece ve sadece güç ve fonksiyon kaybı gelişirse öneririm. Ağrı,  ameliyat kriteri değildir. Ameliyatlık durumda ise; ameliyat sonrası 4-6 hafta sonra işe başlanabilir” dedi.

Hareket Etmek Ev İşi Yapmak Değildir!

Evde bulaşık yıkamak, çamaşır asmak, ofis içinde dolaşmak hareket etmek olarak görülemez diyen Doç.Dr. Uçar, “Omurlarımız arasındaki süspansiyon vazifesi gören disklerimiz sıvı içeriklidir. Hareketsiz kaldığımızda bu disklerdeki sıvı azalır omurlarımız birbirleri ile sürtünmeye başlar. Ağrı oluşur,  ilerleyen yıllarda omurga kireçlenmelere kadar gidebilir.  Ellerde ve kafada ağırlık olmadan kendinize ait bir zamanda özgürce Hergün en az 1saat yürüyün” açıklamalarını yaptı.