Ünlü Otobüs Firması Ulusoy, Konkordato Ilan Etti
- Ekonomi

Ünlü Otobüs Firması Ulusoy, Konkordato Ilan Etti

İflas eden Türkiye’nin en köklü otobüs firmalarından Ulusoy Seyahat’in marka hakkını alan Ulusoy Ulaşım da konkordato duyuru etti.

Temeli 1930’ların sonunda atılan köklü otobüs taşımacılğı firması Ulusoy Gezi geçen yıl iflasını vermişti. İflastan bir yıl önce yani 2016 yılında markanın uygulama hakkı Emre Baştuğ’a devredildi.

Ulusoy’un logosu ve marka tatbik hakkı Ulusoy Ulaşım Petrol’e devredildi. Böylece başlıca Ulusoy iflas etmiş olmasına karşın üstünde markanın logosu olan otobüsler yolculuğuna devam etmiş oldu.

MARKA DEVRİ DAVALIK OLMUŞTU

Ulusoy Ailesi’nin bazı üyeleri marka devrine itiraz ederek konuyu yargıya taşımıştı.

23 Kasım tarihinde ise Ulusoy Ulaşım Petrol San. Tic. A.Ş. konkordato duyuru etti. Şirketin başvurusunu değerlendiren mahkeme 3 ay geçici mühlet kararı verdi. Anadolu 1. Asliye Ticaret Mahkemesi’nden çıkarılan karara tarafından şirkete Âlem Kılıçoğlu, Yasin Doğan, Değişmez Selman Tünal konkordato komiseri olarak atandı.

EN KÖKLÜ MARKALARDAN BİRİ

Ulusoy, Türkiye’nin en köklü kara taşımacılığı markalarından biri konumunda. Markanın temeli, 1937’de Hacı Mehmet Bahattin Ulusoy tarafından, Trabzon-Of arası tartma taşımacılığına dayanıyor.

Sozcu.com.tr’nin ulaştığı şirketin avukatları Ulusoy Ulaşım’ın konkordato süreciyle ilgili ayrıntılı bir açıklamanın yapılacağını belirttiler.

Şirketin internet sitesinde yer alan bilgilere göre; Türkiye’de yaygın ulaşım ağındaki seferleri ile 320 otobüsü bulunuyor. Yılda ise ortalama 3,5 milyon yolcu taşıyor. (Sözcü)