Abdülhamit Han'ın 142 Takvim Rüyası Gerçek Oluyor! Asrın Projesi 2019'da Bitecek
- Ekonomi

Abdülhamit Han’ın 142 Takvim Rüyası Gerçek Oluyor! Asrın Projesi 2019’da Bitecek

Osmanlı padişahı Abdülhamid Han zamanında projesi çizdirilen ama savaşlar, siyasi ve ekonomik yetersizlikler sebebiyle uygulamaya geçirilemeyen, Cumhuriyet döneminde de soğuk savaş ve siyasi istikrarsızlıklar nedeniyle başlatılamayan Karadeniz ile Akdeniz’i birbirine bağlayacak 600 km’lik yol gelecek sene tamamlanacak.

KARADENİZ TİCARET LİMANI OLACAK

Osmanlı padişahı Sultan Abdülaziz döneminde başta dile getirilen, 2. Abdülhamid zamanında projesi çizilen 600 kilometrelik Karadeniz-Akdeniz Yolu’nun öteki bütün etapları tamamlanırken tamamlanması beklenen Ordu ili etabında sona gelindi. Karadeniz öncelikle edinmek üzere bütün Türkiye ekonomisini olumlu yönde etkileyecek olan asrın projesi Karadeniz’i İç Anadolu, Doğu Anadolu ve Akdeniz’in ticaret limanı yapacak.

142 YILLIK RÜYA PROJE

Karayolları Samsun 7. Alan Müdürlüğünden alınan bilgiye takriben, 142 takvim rüya projenin 2019 yılında tamamlanması planlanıyor. 5 ili doğrudan doğruya, 50 ili dolambaçlı ilgilendiren proje doğruca Türkiye’nin Kuzey ile Güney aksı birbirine bağlanacak. Yol tamamlandığında Ordu’dan yola meydana çıkan bir vasıta Antalya’ya 6 saatte varabilecek. Yol bununla beraber Karadeniz’e kıyısı olan ülkelere de ihracatta manâlı rol üstlenecek.

2019 YILINDA TAMAMLANMASI PLANLANIYOR

Karadeniz-Akdeniz yolunun 88 kilometresi Karayolları 7. Alan Müdürlüğünün sorumluluğunda yer alıyor. Projenin tamamlanması beklenen tek etabı olan Ordu-Sivas aralarında toplam uzunluğu 15 bin 150 metre olan 25 adet tünel, 330 metrelik 1 adet viyadük ile 3 köprü bulunuyor. Güzergahın 14 kilometresi ayrılmış yol, 34 kilometresi tek yol olarak inşa edilirken, 13’ü DSİ tarafından yapılan 24 adet tünel, 1 adet viyadük ve 2 adet köprü tamamlandı. Projenin Ordu etabının 2019 yılında tamamlanması planlanıyor.