Ucuz Ekmek Sattığı İçin Dava Edilen Fırıncı Araştırmacı Raporuna Isyan Etti

Ucuz Ekmek Sattığı İçin Dava Edilen Fırıncı Araştırmacı Raporuna Isyan Etti
Ucuz Ekmek Sattığı İçin Dava Edilen Fırıncı Araştırmacı Raporuna Isyan Etti
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ekmekte zam tartışmaları gündemdeki yerini korurken, Bursa’daki bir fırıncı 400 gram ekmeği bir liradan yani meslektaşlarının yarısından da ucuz sattığı için dava edildi. Hileli rekabet yapıldığını öne süren muhalif fırıncılar fırıncı Kazım Balaban’ı dava etti. Dava devam ederken, hakimin rapor hazırlamasını istediği bilirkişinin 1 liraya satılan 400 gram ekmeğin 1 lira 65 kuruşa mal edildiğine karşın raporu ise fırıncıyı isyan ettirdi.

1 LİRALIK EKMEĞİN MALİYETİ 1 LİRA 65 KURUŞ

Mustafakemalpaşa ilçesinde, 40 yıllık fırıncılık yapan Kazım Balaban’ın, uzun süredir 400-450 gram ekmeği 1 liraya sattığı için başına gelmeyen kalmadı. Vatandaşa ucuz ve nitelikli ekmek yapan Balaban’ı, diğer fırıncılar hileli rekabete sebep olduğu gerekçesiyle mahkemeye verdi. Geçtiğimiz günlerde fırına ihtar gönderildi. sonra Balaban’a Mustafakemalpaşa Asliye Hukuk Mahkemesi’nde dava açılarak, bir bilirkişi görevlendirildi. Bilirkişi raporunda Balaban’ın 1 liraya sattığı ekmeğin maliyetinin 1 lira 65 kuruş olduğu vurgulandı. Hem fırının mülkünün Balaban’a ait olmasına rağmen raporda jurnal kirasının 135 lira gösterilmesi uyarı çekti.

UCUZ SATTIĞI İÇİN DAVA EDİLDİ

Unu yüklü miktarda ve nakit aldıkları için maliyetin düştüğünü, işyerinin mülkünün kendisine ait olduğunu ve sadece kendi fırınında elden satmak yaptığını ifade eden Kazım Balaban, “Düşük maliyeti vatandaşın lehine kullanıyoruz. Ekmeği ucuza satıyoruz. Öteki fırıncı arkadaşlar beni “ucuza satıyorsun” diye dava ettiler. Ben kar ediyorum. Peşin Para meslek yapıyorum. Bütün girdilerim hesaplı olduğu için vatandaşa yansıtıyoruz. 40 yıldır bu işi yapıyorum. Kendime özel imalatım var. 400-450 gram ekmeği 1 liraya satıyoruz” dedi.

BİLİRKİŞİYE TARAFINDAN 20 YILDA 7 TRİLYON ZARAR EDİYOR

Bilirkişinin 1 liraya satılan ekmeğe, 1 lira 65 kuruşluk maliyet çıkarttığını vurgulayan Balaban, “O rapora tarafindan, her ekmekte 65 kuruş hasar ediyorum. Günde bin 500 ekmek çıkarttığımı farz edersek günde bin lira zarar ediyorum. Ayda 30, yılda 365 bin lira zarar çıkıyor. 20 takvim zararım 7 trilyonu buluyor. Ama ben hasar etmiyorum” diye konuştu.

ARAŞTIRMACI RAPORUNA İTİRAZ

Araştırmacı raporuna itiraz ettiklerini belirten Balaban, “Ticaret Bakanlığı’ndan bu işin düzenlenmesini istiyorum. Ekmek fiyatları özgür bırakılması lazım. Herkes maliyetini ona kadar yapsın, yurttaş seçim etsin. Yeni bilirkişi raporundan umutlu değilim. Bilirkişi, bana hiç sormadı. Umumi hesap olmaz. Benim imalatta olmayan şeyler raporda var. Benim fırınım kendi yerim. Ama araştırmacı, her gün 135 lira kira maliyeti koymuş. Böyle bir şey olamaz. Ayda 4 bin liraya yakın para yapıyor. Biz ekmeği ürettiğimiz yerde yapıyoruz. Biz, ekmeğe uzun zamandır zam yapmıyoruz ve kar ediyoruz. İnsanların duasını alıyoruz” açıklamasını yaptı.

Fırıncı Kazım Balaban

VATANDAŞLAR YARDIM ÇIKTI

Fırından alışveriş yapan vatandaşlar ise, “Bu ekmek keza ucuz, ayrıca nitelikli. Piyasada benzer ekmek 3-4 lira civarında. Niye oradan alalım. Bu adam zararına ekmek satamaz. Ben inanmıyorum. Ama hakkını arayacak. Araştırmacı gelip, fırında araştırma yapması lüzumlu” biçiminde konuştu.

UCUZ EKMEK OLMAK İÇİN 17 KM UZAK GELİYOR

Çeltikçi Köyü’nden Mustafakemalpaşa merkeze geldiğini açıklayan diğer bir vatandaş ise, şunları söyledi: “Ekmek elde etmek için her gün 8 lira yol parası veriyorum. Buraya 17 kilometre uzaklıkta oturuyorum. Ucuz ekmek bizim aile bütçemize bin lira civarında katkı maddesi yapıyor. Köyde şu ekmek 4 lira. 4 tane aldığım vakit 16 lira” dedi.