Türkiye’nin Gurur Duyduğu Proje! Bakan Varank, Yüzde 70 Yerli Elektrikli Otobüsü Test Etti

Türkiye'nin Gurur Duyduğu Proje! Bakan Varank, Yüzde 70 Yerli Elektrikli Otobüsü Test Etti
Türkiye'nin Gurur Duyduğu Proje! Bakan Varank, Yüzde 70 Yerli Elektrikli Otobüsü Test Etti
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yeni tür toplu ulaşım araçlarıyla Türkiye’de ve dünyada adını duyuran Bozankaya AŞ tarafından üretilen elektrikli otobüsle deneme sürüşü yaptı. Varank, “Ar-Ge tamamen ürünlerini geliştirip katma değerli ülkü getirerek ayrıca Türkiye’de hem de yurt dışında satıyorlar. Bu otobüsler yüzde 70’e varan oranda yerli. Sadece pillerin hücrelerini alıyorlar, batarya yönetimi sistemlerini ve öteki unsurları tamamen yerli üretiyorlar.” dedi.

VARANK, ÜRETIM MERKEZİNİ ZİYARET ETTİ

Bakan Varank, elektrikli ticari araçlar ve raylı sistemler üretimine yönelik etkinlik gösteren Bozankaya AŞ’nin Ankara Sanayi Odası 1. Organize Sanayi Bölgesi’ndeki (ASO 1. OSB) üretim merkezini ziyaret etti. Varank’a, ziyaretinde Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede ile AK Parti Merkez Karar ve Idare Heyeti Üyesi ve İstanbul Milletvekili Mustafa Ataş eşlik etti.

TEST SÜRÜŞÜ GERÇEKLEŞTİRDİ

Bozankaya AŞ’nin ürettiği araçlar ve raylı sistemlere ilişkin data bölge Varank, firma tarafından üretilen elektrikli otobüs Sileo ile test sürüşü gerçekleştirdi.

Varank, fabrikadaki incelemelerinin ardındaki yaptığı açıklamada, Bozankaya AŞ’nin Türkiye’nin kibir duyduğu firmalardan biri olduğunu söyledi.

Şirketin TÜBİTAK ile Ar-Ge projeleri yaptığını belirten Varank, Bozankaya’nın ürettiği otobüs ve metro setlerinin çoğunu ihraç ettiğini bildirdi.

“BU OTOBÜSLER YÜZDE 70’E VARAN ORANDA YERLİ”

Varank, firmanın başarısındaki en kayda değer faktörlerden birinin Ar-Ge olduğuna dikkati çekerek, şöyle devam etti:

“Ar-Ge doğru ürünlerini geliştirip katma değerli hale getirerek ayrıca Türkiye’de keza de yurt dışarıda satıyorlar. Bu otobüsler yüzde 70’e varan oranda yerli. Yalnızca pillerin hücrelerini alıyorlar, batarya yönetimi sistemlerini ve öteki unsurları tamamen yerli üretiyorlar. Eğer Ar-Ge’ye yatırım yaparsanız katma kıymetli ürünler üretebiliyorsunuz, Bozankaya da bunun en hoş örneklerinden biri.”

Varank, üniversitelerine ulaşımda güçlük çeken Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi öğrencileri için Bozankaya AŞ yöneticilerinden elektrikli otobüs başvurusunda de bulundu.

“SESSIZ VE ÇEVRE DOSTU OTOBÜSLER”

Bozankaya AŞ göre tasarlanan ve üretilen çevre dostu, gürültüsüz, bereketli ve sıfır emisyon özellikleriyle ön plana meydana çıkan yeni cins Sileo elektrikli otobüsler, yüzde 100 elektrikli 10, 12, 18 ve 25 metre uzunluğunda modellere sahip.

Laf konusu otobüsler 4 saatlik tek şarjla 300 kilometreye dek mesafe kat edebilirken, sahip olduğu rejeneratif enerjiyle de (geri kazanılmış) fren enerjisini elektrik enerjisine dönüştürüp aracın bataryasını devingen olarak şarj edebiliyor. Kilometrede 0,8 kilovat saat enerji harcayan otobüsler, dizel otobüslere kıyasla yüzde 80 daha yerinde maliyetli ulaşım imkanı sağlıyor. Söz konusu aracın yolcu nakliye kapasitesi ise ayrı uzunluklara tarafından 75 kişiden 232 kişiye değin çıkabiliyor.

Bozankaya AŞ, elektrikli otobüsleriyle bugüne kadar Türkiye’de üretilmiş 8 elektrikli otobüs ihalesini kazandı. Almanya ve Lüksemburg’a ihraç edilen otobüslerin Avrupa’daki öteki ülkelere ve Güney Amerika’ya satışı hedefleniyor.

“BANGKOK METROSUNDA TÜRK İMZASI”

ÖTE YANDAN şirketin son 5 yılda tümü ticarileşen 29 bambaşka projesine yaklaşık 156 milyon lira Ar-Ge yatırımı yapıldı. Ankara’da kurulan 100 bin metrekareyi aşan raylı sistemler üretim tesisinde de yatırım tutarı 50 milyon avroyu geçti.

Ar-Ge alanındaki üstünlüğü Bozankaya AŞ’ye her biri ilk yerli tasarım ve imal olan yüzde 100 elektrikli otobüsün yanı sıra yüzde 100 hain tabanlı tramvay ve “Trambus” olarak adlandırılan çağdaş troleybüs sistemi gibi gezgin ve çevre dostu, sıfır emisyonlu ürünleri yüzde 60’ları aşan yerlilik oranıyla yurt içi ve yurt dışına satma başarısı sağladı.

Bozankaya, bu yılın haziran ayında Türkiye’nin ilk metro ihracatını da gerçekleştirdi. Şirket göre üretilen metro trenleri Tayland’ın başkenti Bangkok’a ihraç edildi. Araçlar yakın zamanda Bangkok trafiğini rahatlatmak üzere hizmete girecek. Şirketin Siemens Mobility ile kurduğu konsorsiyumla yüklenici olduğu Bangkok Metro Projesi’ndeki 22 tren, Ankara’daki Bozankaya fabrikasında üretiliyor.