SON DAKİKA

Haber Rizem

Türk vatandaşları Moldova’ya kimlikle gezi edebilecek

Türk vatandaşları Moldova’ya kimlikle gezi edebilecek
Bu haber 30 Ağustos 2018 - 10:44 'de eklendi ve 155 views kez görüntülendi.

Moldova’nın Hür Günü dolayısıyla Ankara Büyükelçisi Igor Bolboceanu konut sahipliğinde, Nazım Hikmet Kongre ve Sanat Merkezi’nde resepsiyon düzenledi. Resepsiyona, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Aleksey Yerhov, Belarus’un Ankara Büyükelçisi Andrei Savinykh ve Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar’ın yanı sıra çok sayıda diplomatik misyon temsilcisi katıldı

BINA TADİLATI SÜRÜYOR

Oktay, burada yaptığı konuşmada, Moldova ’nın bağımsızlığının 27. yıl dönümünü kutlayarak, ikili ilişkilerinin iki taraflı saygı ve güven temelinde geliştiğini vurguladı. Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) Moldova’nın her köşesinde milyonlarca dolarlık projeleri hayata geçirdiğini söyleyen Oktay, “TİKA, Moldova Cumhurbaşkanlığı binasının tadilatını yapmaya devam ediyor.” dedi.

MOLDOVA’YA YATIRIM TEŞVİĞİ

Oktay, 2016’da yürürlüğe giren Özgürlük Ticaret Anlaşması’nın olumlu sonuçlarının görüldüğüne sinyâl ederek, “Ticaret hacmimiz 2016 ’da 410 milyon dolar iken, 2017 ’de 56 milyon dolarlık artışla 466 milyon dolara ulaştı. Halihazırda 213 firmamız Moldova ’da 350 milyon dolarlık yatırım yaptı. Şirketlerimizi Moldova ’ya daha pozitif yatırım yapmaya teşvik ediyoruz.” ifadesini kullandı.

172 BİN MOLDOVALI TÜRKİYE’Yİ SEÇIM ETTİ

Eğitim alanda da ikli ilişkilerin devam ettiğini belirten Oktay, “Turizm alanında Moldova ’nın turistleri Türkiye’yi tercih ediyor. 2017 ’de takriben 172 bin turist ülkemizi ziyaret etti.” diye konuştu.

Türk vatandaşları Moldova'ya kimlikle seyahat edebilecek

KİMLİKLE SEYAHAT

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, Moldova ve Türkiye arasındaki vizesiz seyahatin tatmin edici olmadığını, “Ülkelerimiz arasında kimlikle yolculuk uygulanmasının başlatılması için hukuki süreci tamamlamış bulunmaktayız.” dedi.

Oktay, yakında başlayacak bu uygulamanın iki ülke arasındaki dostluğu pekiştireceğini ve turizm alanındaki ilişkileri daha da güçlendireceğini söyledi. Moldova ile ikili ilişkilerinin hoş bir seviyede olmasının sebebinin Moldova ’daki Gökoğuz soydaşlarının olduğuna dikkat çekici eden Oktay, “Ülkelerimiz aralarında bir arkadaşlık köprüsünü yaratıcı Gökoğuz Özerk Yeri, iki ülke bağlarını daha da güçlendirecek en önemli güvencemiz. Gökoğuz Yeri ’nin Moldova sınırları içerisinde, kendi kimliğini koruyarak kalkınması ve böylelikle Moldova ’nın bir bütün olarak daha zinde ışık halkası gelmesinin yanındayız.”

TÜRKİYE İLE MOLDOVA ARASINDA GÜÇLENEN İLİŞKİLER

Oktay, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ’ın önümüzdeki dönemde Moldova ’ya oluşturacağı ziyaretin ikili ilişkileri stratejik boyuta taşıyacağını, iki ülke arasındaki bağları geliştireceğini vurguladı. Büyükelçi Bolboceanu da taraflar arasındaki ilişkilerin her zaman ortaklık ve dostane ilişkiler temelinde geliştiğine dikkati çekerek, “Türkiye bizim stratejik partnerimiz. Türkiye ile Moldova arasındaki ilişkilerin her yıl güçlendiğini görüyoruz.” dedi.

Bolboceanu, Moldova parlamentosunun bağımsız ve Avrupa değerlerini benimseyen bir ülke olmayı seçim ettiğine dikkati çekti. Organizasyona yardımcı olan Yenimahalle Belediyesine şükranlarını sunan Bolboceanu, “Çoğu Moldovalı vatandaş Türkiye ’de geliyor. aynı zamanda çoğu Türk vatandaşı da Moldova ’ya gidiyor. Bu da dostluğumuzun bir göstergesidir.” ifadesini kullandı.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER