Tunceli bundan böyle turizm şehri oldu

Tunceli bundan böyle turizm şehri oldu
Tunceli bundan böyle turizm şehri oldu
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tunceli Valisi ve Belediye Başkan Vekili Tuncay Sonel, takriben 14 ayda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve bakanların destekleri ile kentte bir yılda 62 ’nin üstünde projenin hayata geçirildiğini söyledi.

Tunceli artık turizm şehri oldu

“CAZIBE MERKEZİ HALİNE GELDİ”

Valilik, ayrıca hayata geçirilen projeler hem de İçişleri Bakanlığının destekleriyle alınan üstteki seviye emniyet önlemleri ve emniyet güçlerinin başarılı operasyonları sonrasında Tunceli ’nin ayni zamanda çekicilik merkezi haline geldiğini bildirdi.

Tunceli artık turizm şehri oldu

TURİSTLERİN GÖZDESİ OLDU

Kentte istihdam sorununun öncelikli olarak çözülmesinin manâlı olması nedeniyle Vali Sonel ’in girişimleriyle 3 dokuma fabrikasının kurulduğu, 4. tekstil fabrikasının ise temelinin atıldığı açıklanmış açıklamada, “İstihdam sağlayıp üretim başlayan fabrikalarda 5 ay içerisinde ihracat seviyesine de gelindi. Kentte 960 kişinin çalışacağı çağrı merkezi yapıldı.Bu çalışmalar sonrasında Tunceli, istihdamda 81 il aralarında sonuncu durumdayken, 4. sıraya yükseldi.Son bir yıl içerisinde büyük bir değişim yaşayarak kolaylık şehri olan Tunceli, rotalarını Doğu ’ya çeviren turistlerin gözdesi oldu.

Tunceli artık turizm şehri oldu

Bu kapsamda, son 8 ay içerisinde Tunceli ’ye gelen turist sayısının geçmiş yıllara oranla 3 kat arttığı 2017 yılında Tunceli ’ye ulaşmak için uçak bileti alan kişi sayısının 29 bin iken 2018 ’in birincil 8 ayında bu sayının 66 bin 500 olduğu belirlendi. Bu yoğunlukla birlikte bir yıl önce otellerdeki doluluk oranı yüzde 15 iken, şu anda yüzde 95 ’lere ulaştı,2017 ’de şehre giren vasıta sayısı 797 bin iken 2018 ’in ilk 8 ayında bu sayının 1 milyon 300 bini geçti.

Su sporları alanında önemli bir potansiyele sahip Tunceli ’de, 2017 yılında 20 ile 25 botla takriben 200 kişi rafting yaparken, 2018 yılında ise yalnızca Haziran ve Ağustos ayları içerisinde bin 600 birey rafting yaptı.

Tunceli artık turizm şehri oldu

Tunceli ’nin plajları sahilleri aratmıyor

ESNAF MUTLU

Yöre insanının, otelcilerden fırıncılara değin özellikle esnafların bu durumdan oldukça memnun.Kentteki aşırılık böyle olunca fırıncıların da ekmek yetiştiremez duruma geldi. Munzur Üniversitesi ’ne tercihlerde arttı.Örneğin Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik Bölümü bu sene özel kabiliyet sınavıyla bünyesine 30 öğrenci alacak. Geçen sene bu bölüme tatbik sayısı 47 iken bu sene 187 kişinin başvurduğu görüldü.” denildi.

Tunceli artık turizm şehri oldu

“ŞEHIR HALKI SICACIK NEFES ALIYOR”

Vali Tuncay Sonel, “Tunceli ’de senelerdir konuşulan ama bir türlü hayata geçirilemeyen projeler bir sene gibi bir sürede bitirildi. Projelerin yanı sıra terörle mücadelede de önemli gelişmeler yaşandı. Terörle mücadeledeki başarılar sonucu vatandaşlarımız bundan böyle ilçelerine, köylerine daha tehlikesiz gidebiliyor. Terör örgütü mensupları etkisiz hale getirildikçe vatandaşın üzerindeki baskısı da kalkıyor ve hem şehir halki hem de vatandaşlar sicacik nefes alıyor. Kolaylık gelince doğal güzellikleri ile anılan şehrimize gelenler de çoğaldı. Tunceli artık rahatlık ve turizm şehri olarak anılmaya başladı. Yaptığımız işlerde bize büyük destek veren ilk olarak Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere bakanlarımıza da yöre halkımız adına şükranlarımızı sunuyoruz.” dedi.

Tunceli ’de büyük değişim, huzur ve turizm kenti oldu

Tunceli artık turizm şehri oldu