Trump Putin’le pazarlıkta Blackwater’ı kullandı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Güvenlik şirketi Blackwater’in kurucusu Erik Prince, Putin’e yakın bir isimle “İran” pazarlığı yapmak için gizlice buluştu. Bağlantıyı ise Körfez ülkesi Birleşik Arap Emirlikleri kurdu.

ABD Başkanı Donald Trump’ın, başkanlık koltuğuna oturmadan 9 gün önce 11 Ocak’ta Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le gizlice İran pazarlığı yaptığı ileri sürüldü.

Rusya’nın İran politikasını değiştirmesini isteyen Trump, ABD merkezli güvenlik şirketi Blackwater’ın kurucusu Erik Prince’i gizlice Hint Okyanusu’ndaki Şeyseller Adaları’na gönderdi. 

ABD ve Rusya arasındaki gizli bağlantıyı kuran isim ise Körfez ülkesi Birleşik Arap Emirlikleri’nin Prensi Şeyh Muhammed bin Zaid el-Nahyan oldu.

Blackwater kurucusu Erik Prince, ABD Başkanı Donald Trump’ın geçiş hükümetinde yer almamasına rağmen 11 Ocak’ta Şeyseller Adaları’na giderek Putin’e yakın bir isimle görüşme yaptı.

Trump’ın başkanlık koltuğuna oturmadan önce Putin’le İran pazarlığı için Blackwater’ın kurucusu Erik Prince’ı görevlendirdiği ileri sürüldü. 

Amerikan Washington Post gazetesinde yer alan habere göre, Trump hükümetinde eğitim bakanı olarak görev yapan Betsy DeVos’un kardeşi olan Erik Prince’in Putin’e yakın isimle görüşmesinde ana konunun “İran” olduğu iddia edildi. Gazete Putin’e yakın ismini ise vermedi. Söz konusu ismin Rus olup olmadığı bile bilinmiyor.

KARDEŞİ TRUMP’IN EĞİTİM BAKANI 

Görüşmede Blackwater kurucusu Erik Prince’ın kendisini Donald Trump’ın “gayriresmi temsilcisi” olarak tanıttığı da ifade ediliyor. Rusya’nın görüşmede İran’la yakın ilişkilerini değiştirme karşılığında ABD’nin ekonomik yaptırımları kaldırmasını talep etti.


Blackwater’ın kurucusu Erik Prince’ın kardeşi Betsy DeVos, Trump hükümetinde eğitim bakanı olarak görev yapıyor. Bakan DeVos, Trump hükümetinin en tartışmalı isimlerinden biri olarak öne çıkıyor. 

TRUMP’IN SÖZCÜSÜ REDDETTİ 

Söz konusu iddianın basında yer almasın üzerine açıklama yapan Beyaz Saray sözcüsü Sean Spicer, böyle bir toplantıdan haberi olmadığını ve Blackwater kurucusu Erik Prince’in geçiş hükümetinde yer almadığına dikkat çekti. 

FBI TOPLANTIYI MERCEK ALTINA ALDI 

Rusya’nın 2016’daki ABD seçimlerini etkileyip etkilemediğini araştıran FBI’ın Şeyseller’deki toplantıyı da mercek altına aldığı belirtiliyor. 

BLACKWATER IRAK’TA KATLİAM YAPTI 

Amerikan Blackwater güvenlik şirketi 2007 yılında Irak’ın başkenti Bağdat’ta 17 kişinin ölümüyle sonuçlanan katliamla biliniyor. Yaşanan bu katliam sonrasında eleştirilerin hedefinde yer alan Blackwater ismini değiştirmek zorunda kalmıştı. Blackwater’ın kurucusu Erik Prince’ın seçim döneminde Trump’ın kampanyasına 250 bin dolar yardım da bulunduğu ifade edilmişti.


Amerikan güvenlik şirketi Blackwater’a bağlı güvenlik güçleri 2007’de Bağdat’ta katliam yaparak 17’i sivili öldürmüştü. 

BAE’YA ORDU KURUYOR 

Irak’taki katliam sonrası Ortadoğu’daki faaliyetlerine ara veren Blackwater 2011’de bölgeye geri dönmüştü. Blackwater kurucusu Erik Prince, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) hükümetiyle özel bir ordu kurma konusunda anlaşmaya varmıştı.

İran tehdidinden çekinen Birleşik Arap Emirlikleri, Kolombiyalı ve Güney Afrikalı askerlerden oluşan 800 kişilik bir ordunun kurulması için Blackwater’la anlaşmıştı. Askerlerin emekli Amerikalı, İngiliz ve Fransız subaylar tarafından eğitilmesi kararlaştırılmıştı.

Anlaşma çervevesinde Birleşik Arap Emirlikleri’nin Amerikan yapımı M-16 otomatik tüfekleri, havan topu ve askeri araç-gereç alımı yapması da kararlaştırılmıştı.