SON DAKİKA

Haber Rizem

Ticaret Bakanı Pekcan: ABD ile Ekonomik İlişkiler Sağlam Zeminde

Ticaret Bakanı Pekcan: ABD ile Ekonomik İlişkiler Sağlam Zeminde
Bu haber 06 Ağustos 2018 - 19:54 'de eklendi ve 205 views kez görüntülendi.

Türkiye’de yatırımı bulunan ABD’li firmaların temsilcileriyle bir araya gelen Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan burada yaptığı konuşmada, ABD ile ekonomik ilişkilerin sağlam zeminde yoluna devam edeceğini söyledi.

“TÜRKİYE İLE ABD ARASINDA HESAPLI SORUN VAR GİBİ GÖSTERİLİYOR”

Türkiye’nin defalarca işbirliği ve istikrardan yanlamasına olduğunun altını çizen Pekcan, “Hesapli temeli olmayan konjonktürel krizlerin Türkiye ile ABD arasındaki idareli işbirliğinin önüne geçmesine müsaade edilmemesi gerekiyor. Türkiye ve ABD arasında idareli bir sorun var gibi uygulamak, her iki ülkenin üreticisine, tüketicisine ve ekonomisine hasar verecektir.” değerlendirmesinde bulundu.

“DEMİR VE ÇELİK KONUSUNDA TÜRKİYE HERHANGİ BİR ÖNLEMİ ADALET ETMİYOR”

Türk demir-çelik sektörünün ABD’ye bir tehdit oluşturmadığını bildiren Pekcan, bu sektörde iki ülke arasında dengeli bir ticaretin olduğunu kaydetti.

Pekcan, farklı ülkelerin Türkiye üzerinden ABD’ye ürün sevkiyatı yapma imkanı olmadığına dikkati çekerek, “Bu çerçevede, ABD demir ve çelik konusunda Türkiye ile iki taraflı hareket etmeli. Türkiye, hileli önlemlerle karşılaştığı sürece uluslararası ticaret hukukundan kaynaklı haklarını kullanarak mütekabiliyet uygulayacaktır ve kendi hesaplı çıkarlarını koruyacaktır.” ifadesini kullandı.

“İKİ ÜLKE HESAPLI İLİŞKİLERİ SAĞLAM ZEMİNDE YOLUNA DEVAM EDECEKTİR”

Türkiye ekonomisinin büyük fırsatlar sunduğuna muhabere eden Pekcan, yeni dönemde ülkenin daha fazla katma bedel odaklı, teknoloji, Ar-Ge ve inovasyona yönelik bir dönüşümden geçeceğini bildirdi.

Bu mutasyon sürecinde, ABD’li firmaların ve ABD sermayesinin önemli roller üstlenebileceğine dikkati çeken Pekcan, “Hali hazırda iki ülke aralarında kayda değer bir ticaret ve yatırım ilişkisi bulunuyor. Bu ortaklığın güçlenerek sürmesini istek ediyoruz. İki ülke hesaplı ilişkileri sağlam zeminde yoluna devam edecektir.” görüşüne yer verdi.

Pekcan, Türkiye hakkında yurt dışında hileli tenkit ve dezenformasyon yapılabildiğini açıklama ederek, özellikle Türkiye ile meslek yapan Amerikalı firmalardan, ülkelerinde Türkiye algısının doğru biçimde yerleşmesi için takviye istedi.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER