SON DAKİKA

Haber Rizem

Terörün gölgesi kalktığı Birkleyn Mağaraları alaka odağı

Terörün gölgesi kalktığı Birkleyn Mağaraları alaka odağı
Bu haber 06 Ağustos 2018 - 13:47 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Vatandaşlar bir yanlamasına Birkleyn Mağaraları’nda çıkan buz gibi suyun kenarında piknik yapıyor, diğer yanlamasına da yüksek kayalıklardan suya atlayıp serinliyor.

Ziyaretçiler, Birkleyn Mağaraları’nın fazla önemli ve tarihi olduğunu belirterek, turizme kazandırılması gerektiğini söyledi.

SAKLIKENT’E BENZİYOR

Bölgede terör olaylarının en yoğun yaşandığı yerlerin başından gelen Diyarbakır’ın Lice ilçesi kırsalındaki Birkleyn Mağaraları, son yıllarda düzenenlen detaylı terör operasyonları ile oluşan refah ortamıyla gün yüzüne çıktı. İlçeye ast Abalı köyü yakınlarında, içerisinden su çıkan tarihi Birkleyn Mağaraları da ziyaretçileri ağırlıyor. Muğla’nın Fethiye ilçesindeki Saklıkent’e benzetilen mağaralar doğal güzelliğiyle büyük alaka görüyor.

Terörün gölgesi kalktığı Birkleyn Mağaraları ilgi odağı

TURİZME KAZANDIRILMASINI İSTİYORLAR

Ilk Önce Diyarbakır ve Bingöl almak üzere çevre illerden fazla sayıda kişi, Birkleyn Mağaraları’na sabahın erken saatinde gelerek, piknik keyfi yapıyor. Bazı kişiler de yüksek kayalıklardan suya atlayıp serinliyor. Ziyaretçiler, Birkleyn Mağaraları’nın çok kayda değer ve tarihi olduğunu belirterek, çevre düzenlemesi yapılması ve bölgenin turizme kazandırılması gerektiğini söyledi.

Terörün gölgesi kalktığı Birkleyn Mağaraları ilgi odağı

‘DÜNYANIN BİTTİĞİ YER OLARAK’ BİLİNMEKTE

Antik Çağ’da mesken yeri olduğu kayıtlı Birkleyn Mağaraları’nda yapılan ön kazı incelemelerinde elde edilen kalıntıların ışığında, bölgenin M.Ö. 6000 yılından itibaren kullanıldığı açıklama edildi.  Birkleyn Mağaraları’nda birbirine paralel kayalıkların içinde beş mağara yer alıyor.

Terörün gölgesi kalktığı Birkleyn Mağaraları ilgi odağı

Dicle Nehri’nin doğu kolu olan Dibni Çayı, mağaraların birinden girip diğerinden çıkıyor. Buraya bununla beraber Dicle tüneli adı da verilirken ve nehrin doğduğu yer olduğu değerlendirilen alanda, Asur krallarının kitabe ve kabartmaları da yer alıyor. Makedonya Kralı Büyük İskender’in, Pers seferine bu vesileyle 15 bin karakter ordusuyla burada konakladığı belirtildi.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER