SON DAKİKA

Haber Rizem

Dünyanın ilk doğal yer altı müzesi Kapadokya’ya yapılıyor

Dünyanın ilk doğal yer altı müzesi Kapadokya’ya yapılıyor
Bu haber 06 Ağustos 2018 - 13:47 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Avanos ilçesi yakınlarında, peribacaları arasında hizmet sunacak Kapadokya Müzesi milyonlarca yıl önce Erciyes, Hasan Dağı ve Güllüdağ’ın püskürttüğü lavların oluşturduğu tüf kaya zemin oyularak inşa ediliyor.

ANADOLU’NUN TARİHİNE IŞIK TUTACAK

Kültür ve Turizm Bakanlığınca ihale edilmesinin peşinde ocak ayında çalışmaların başlandığı müze, etnografik ve tematik eserlerin teşhiri ile ziyaretçilerine yer altındaki doğal ortamda görsel şölen sunarak Anadolu’nun geçmişine ışık tutacak.

Dünyanın ilk doğal yer altı müzesi Kapadokya'ya yapılıyor

FAZLA AMAÇLI MÜZE

Üstünde endemik bitkilerin yetişeceği doğal ortama sahip, 50 bin metrekare açık bölge, 7 bin metrekare kapalı alana sahip olacak müzede, bin 500 metrekare büyüklüğünde teşhir alanının yanı sıra çok amaçlı konferans salonu, belgelere dayanan izleme odaları, çocuklar için oyun atölyeleri ve araştırma merkezi bulunacak.

Dünyanın ilk doğal yer altı müzesi Kapadokya'ya yapılıyor

KAPADOKYA’YA BEDEL KATACAK

Nevşehir Müze Müdürü ve Avrupa Yılın Müzesi Ödülleri (EMYA) Türkiye Temsilcisi Murat Gülyaz, açıklamada, müzenin, doğal yapısı, peribacaları ile astarlı vadileri, yer altı şehirleri, kültürel ve dini mirasları ile doğa ve kültür turizminde kayda değer bir potansiyele sahip Kapadokya’ya layik katacağını belirtti.

Dünyanın ilk doğal yer altı müzesi Kapadokya'ya yapılıyor

DÜNYADA YARI DEĞIL

Müzenin farklı alanlara yönlendirilmiş ekipmanlarla kayaların oyulması suretiyle yapıldığını aktaran Murat Gülyaz, Türkiye’nin en prestijli, dünyanın ise sayılı müzeleri arasında yer alacağına inandığını açıklama etti.

Murat Gülyaz, inşaatın tamamlanmasıyla müzenin Kapadokya’ya ayrı bir değer katacağını dile getirerek, “2019 Temmuz ayında ziyarete açılmasını hedefliyoruz. Kapadokya Müzesi yerin aşağı yer alan, yüzde yüz doğal bir inşa olduğu için dünyadaki en manâlı müzeler aralarında yer alacak. Çünkü bu müzenin bir ikincisi yapı edilmedi.” dedi.

Dünyanın ilk doğal yer altı müzesi Kapadokya'ya yapılıyor

MEVSİMİNE GÖRE MÜZE

İçinde, milyonlarca sene öncesine ait fosiller ile farklı alanlara yönlendirilmiş dönemlere ait kazıbilimsel ve tematik bölümlerin olacağını anlatan Murat Gülyaz, müzenin hem, bölgeye özgü kaya yapısı nedeniyle etraf ısısını hapsetme özelliğine sahip olacağını, yaz aylarında ferahlatmak, kış aylarında da ısıtmak için bir enerji sarf edilmesine lüzum olmadığını kaydetti.

Dünyanın ilk doğal yer altı müzesi Kapadokya'ya yapılıyor

KAPADOKYA ÖZEL BÖLÜMÜ OLACAK

Murat Gülnaz, “En Ince Ayrıntısına Kadar doğayla barışık bir ekomüze, çatısında endemik bitki yetişiyor, içinde demir çimento kullanılmadı, adamakıllı doğal bir yapıdan ibaret, dünyadaki tek misal. Tüf kayadan oyma yapısı sebebiyle, keza yaz keza de kışın hiçbir enerji sarf etmeden iç sıcaklığı 21 derece olacak. Müzede, ‘mezarların sakinleri’ bölümü olacak. tarih öncesi çağlardan başlayıp, Osmanlı son dönemine değin ölü defin ritüelleri, kazıbilimsel bulgular ve tematik sunumlar eşliğinde sergilenecek. Tabiat tarihi bölümünde 12 milyon yıl öncesine ait fosillerin yanı sıra inançlar ve Kapadokya özel bölümü bulunacak.” biçiminde konuştu.

Dünyanın ilk doğal yer altı müzesi Kapadokya'ya yapılıyor

“DOĞA VE ARKEOLOJİYİ SEVDİRECEĞİZ”

Önceliklerinin çocuklar olacağını ve bu müzeden koskocoman keyif alacaklarını gösteren Murat Gülyaz, “Onlara doğa ve arkeolojiyi sevdireceğiz. Müzenin en manâlı taraflarından birisi de çatısında doğal ortamda endemik bitkilerin bulunması, bu yönüyle de kayda değer bir ekomüze statüsünde olacaktır.” diye konuştu.

Murat Gülyaz, EMYA Türkiye Temsilcisi olması sebebiyle her sene dünyanın farklı alanlara yönlendirilmiş yerlerindeki müzeleri ziyaret ederek incelediklerini, Kapadokya Müzesinin bir örneği ile karşılaşmadığını sözlerine ekledi.

Dünyanın ilk doğal yer altı müzesi Kapadokya'ya yapılıyor

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER