SON DAKİKA

Haber Rizem

TBMM Başkanı Şimşek Azerbaycan ve Türk Şehitliklerini Ziyaret Etti- Şimşek, KKTC’den Sonra Birincil…

TBMM Başkanı Şimşek Azerbaycan ve Türk Şehitliklerini Ziyaret Etti- Şimşek, KKTC’den Sonra Birincil…
Bu haber 29 Ağustos 2018 - 11:57 'de eklendi ve 113 views kez görüntülendi.

– TBMM Başkanı Şimşek Azerbaycan ve Türk Şehitliklerini ziyaret etti
Yıldırım, KKTC’den sonra ilk yurt dışı ziyaretlerini Azerbaycan’a gerçekleştiriyor

BAKÜ – TBMM Başkanı Binali Yıldırım, Azerbaycan temasları dahilinde Merhum Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev’in kabri ile Türk ve Azerbaycan şehitliklerini ziyaret etti.
TBMM Başkanı Binali Yıldırım, KKTC’nin gerisinde ilk yurt dışı ziyaretini Azerbaycan’a gerçekleştiriyor. başlangıçta Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile görüşen Şimşek, Bakü’de Merhum Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev’in kabri ile Türk ve Azerbaycan şehitliklerini ziyaret etti. Haydar Aliyev’in anıt mezarına çelenk bırakan Meclis Başkanı Yıldırım, sonra Aliyev’in eşi Zarife Aliyeva’nın mezarına çiçek bıraktı. Şimşek, 20 Ocak Şehitleri’nin yer aldığı Bakü Şehitler Hıyabanına gitti ve burada şehit mezarlarına çiçek bıraktıktan sonradan Ebedi Alev Anıtı’na da çelenk bıraktı.
TBMM Başkanı Yıldırım, sonradan da Bakü Türk Şehitliğine geçerek, anıta çelenk bıraktı ve arkasından anıt şeref defterini imzaladı. Binali Şimşek asalet defterine, “Aziz Şehitlerimiz. Mart Ayında Başbakan olarak Bakü’yü ziyaretimden sonra, bu kere Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı sıfatıyla manevi huzurunuzda bulunmaktan gurur ve sevinç duyuyorum. Aziz vatanın evlatları, bundan tam bir asır önce, kendi ülkenizin müdafaasında dökmekten kaçınmadığınız kanınızı, arkadaş ve kardeş ülke Azerbaycan’ın savunması için feda ettiniz. Azerbaycan topraklarının dağıtılmış yerlerinde bulunan kabirler, ortak tarihimizin ve kardeşlik bağımızın sonsuz nişanıdır. Kutsal vatan toprakları için eriştiğiniz bu şehitlik mertebesi, Türkiye ve Azerbaycan halkları arasındaki bağı da özgün ve baki kılmıştır. Ebedi istirahatinize çıktığınız bu dost ve kardeş topraklarda rahatlık içinde uyuyunuz. Aziz hatıralarınız kalbimizde daima yaşamaya devam edecektir. Ruhlarınız şad olsun” ifadelerini yazdı.
Yıldırım, Bakü’deki temasları zarfında Ulusal Meclis Başkanı Oktay Asadov, Başbakan Nevruz Memmedov ile görüşecek ve TÜRKPA Bakü ofisini ziyaret edecek.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER