SON DAKİKA

Haber Rizem

Tarihi şehrin baharat kokan çarşısı

Tarihi şehrin baharat kokan çarşısı
Bu haber 08 Eylül 2018 - 10:19 'de eklendi ve 162 views kez görüntülendi.

Taşın oya gibi işlendiği evleri ve tarihi yapılarıyla ziyaretçilerine hoş bir atmosfer sunan Mardin’in simgelerinden Arasa Hanı, takriben 6 asırdır ayakta duruyor. Artuklu ilçesinde takriben 600 sene önce yapılan han, farklı alanlara yönlendirilmiş dönemlerde sebze ve meyve hali olarak kullanıldı. Tarihi handa günümüzde baharat ve nostaljik eşyalar satılıyor.

Çoğu uygarlığın izlerini bünyesinde barındıran şehirde baharat kokularıyla misafirlerini kendisine çeken han, tanıdık olmayan turistlerin de sık sık gidilen yer yeri oluyor.

600 YILLIK BİR TARİH

Handa baharat satan esnaf İbrahim Dibekoğlu Arasa Hanı’nın takriben 600 takvim bir geçmişinin bulunduğunu söyledi. Hanın uzun zaman meyve ve sebze hali olarak kullanıldığını belirten İbrahim Dibekoğlu, “Handa ağırlıklı olarak baharat, hediyelik eşya ve antika ürünler satılıyor. Benim dükkanımda 70 yıldır baharat satılıyor. Doğunun en meşhur baharat ürünleri bu handa satılıyor. Mardin bölgesinde yetiştiği ve doğal olduğu için talep yüksek. Arasa’nın 600 yıl geçmişi var. Köyden gelen ürünler burada satılırmış. Takriben 100 yıldır baharat, tuzlu, sabun ürünleri satılıyor. İl dışından gelen talepleri de kargoyla ulaştırarak karşılıyoruz.” dedi.

“KOKUYU ALAN GELİYOR”

Zonguldak’tan gelen Kadir Yılmaz da şehri gezerken baharat kokusuyla aniden kendini Arasa Hanı’nda bulduğunu belirterek, “Caddeden geçerken baharat kokusu aldım, buraya geldim. Burada baharatları gördüm, aldım ve fazla beğendim. Memleketime götürmek için bir şeyler aldım. Kırmızı pul biber, acı ve tatlı salça aldım. Katkı Maddesi maddelerinin olmadığını söylediler, tadın baktım çok hoşuma gitti. İnandım, aldım ve memleketime götürüyorum.” diye konuştu.

Tarihi şehrin baharat kokan çarşısı

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER