SON DAKİKA

Haber Rizem

Şehvetli ve politik etkilerle: Tom Amca’nın Kulübesi

Şehvetli ve politik etkilerle: Tom Amca’nın Kulübesi
Bu haber 08 Eylül 2018 - 10:23 'de eklendi ve 85 views kez görüntülendi.

ilk olarak yayınlandığı 1852 yılında devrimci ve yenilikçi niteliğiyle büyük tepki toplayan, beyazların egemenliğini sürdürdüğü on dokuzuncu yüz sene Amerika’sının utanç verici esaret kurumu karşısındaki tutumunu acımasızca, en ince ayrıntısına kadar gözler önüne seren bir başyapıt olan Tom Amcanın Kulübesi kitabıyla Stowe ’un, Amerika’da köleliğin kaldırılmasında büyük etkisi olduğu söylenti halinde yayılmıştır.

Tom Amcanın Kulübesi - Harriet Beecher Stowe

(Harriet Beecher Stowe)

TOM AMCA’NIN KULÜBESİ

Bu kitap, köleliğin korkunçluğunu, insan doğasına aykırılığını, ahlaki ve dini yanlışlığını dile getiriyor. Nasıl bir yaşam sürerlerse sürsünler, bütün kölelerin ortak noktası şudur: Özgürlükleri ve gelecekleri yoktur. Mülk olarak alınıp satılan, ailelerinden koparılan insanlardır onlar; kimi çocuklar, bu yazgıdan kurtulmaları için doğar doğmaz öldürülürler.

On dokuzuncu yüzyıldaki kölelik koşulları göz önünde bulundurularak okunması gereken romanda, yazar, köleliği beyazların sorunu olarak ele alırken, zencilerin çektiği ıstırap ve sıkıntıları ön planda tutuyor. Onlara bilhassa Tom Amca ilk kez olmak üzere, ahlaklılık, yumuşaklık ve inançla donatılmış bir insanlık gücü bağışlıyor…

Tom Amcanın Kulübesi - Harriet Beecher Stowe

Tom Amca’nın Kulübesi

Harriet Beecher Stowe

Can Yayınları

S.: 536

Kitabı satın edinmek için tıklayınız: idefix

Damla Karakuş

email protected

Instagram: biyografivekitap

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER