SON DAKİKA

Haber Rizem

Tarihi kazıda 3 bin takvim fındık bulundu

Tarihi kazıda 3 bin takvim fındık bulundu
Bu haber 05 Ağustos 2018 - 12:03 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Samsun ’un Vezirköprü ilçesinde Uşak Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Alman Prof. Dr. Rainer Czichon yönetimindeki ekibin Hititlerin ‘Hava Tanrısı’ Nerik’e ait olduğu netleşen antik kentte 11 yıldır kazı çalışmaları sürüyor.

3 BİN YILLIK AHŞAP PARÇALAR

ABD, Avustralya, Almanya ve Türkiye’den uzmanlar da tarihi kentteki kazı çalışmalarına katılıyor.

Antik kentte bu sene yapılan kazı çalışmalarında Hititlerin kutsal suyu olarak tanıdık 52 basamaklı tünelin içinde 3 bin yıllık fındık kabuğu ile yine 3 bin takvim bronz aletlerle indirimli ahşap parçaları ortaya çıkarıldı.

Samsun Valisi Osman Kaymak ve Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin beraberlerindeki heyet ile kazı çalışmalarını yerinde inceleyerek, yer alan eserler hakkında data aldı.

Tarihi kazıda 3 bin takvim fındık bulundu

“FINDIĞIN ÜRETİMİ HAKKINDA DATA VERİYOR”

Kazı çalışmaları hakkında data veren Samsun İl Kültür ve Turizm Müdürü Adnan İpekdal, “Oymaağaç Höyüğü’ndeki antik büyük kasaba, M.Ö.’den önce bin yıllarında Hititlilerin bir şehridir. 3 bin yıllık bir seramik parçası bulundu. Hatta Karadeniz Bölgesi’nin en manâlı geçim kaynağı olan fındığın bu bölgede 3 bin yıl önce de yetiştirildiğine dair manâlı bir delil sunan bir fındık kabuğu ortaya çıkarıldı. TÜBİTAK raporunda incelenen fındık kabuğunun takriben 3 bin takvim olduğu belirlendi. Bu da bölgede fındığın çok eski tarihte bile üretildiğini bildiren bir gerçeği bize gösterdi.” dedi.

Tarihi kazıda 3 bin yıllık fındık bulundu

“KUTSAL SUYUN İÇİNDEN ÇIKTI”

3 bin yıllık fındığın tünelin içindeki tanrısal sudan çıkartıldığını açıklayan Kazı Başkanı Prof. Dr. Rainer Czichon, “Çorum’daki Boğazkale kazılarında da tanrısal bir şehirden bahsediliyor. Buradaki mabedin çok uzun yıllar kullanıldığını varsayım ediyoruz. Eski Hitit’te, yani milattan önce 16. yüzyıldan 12. yüzyıla dek kullanıldığını höyükte görüyoruz. Bu sene yalnızca tanrısal suyun bulunduğu tünelde kazı çalışması yürüttük. Mabedin üstünde bir tünel bulmuştuk, tüneli kazdıkça suya doğru ilerledik. Takriben 8 metre derinlikte Hititlerin ‘kutsal su’ olarak adlandırdığı bölgeye ulaştık. Nerik’in 3 bin 500 yıllık bir tarihe sahip olduğunu saptama ettik. Kazı yöntemleri değişti. Fazla ince alıştırma yapmaya başladık ve tünelin içinde ahşap buluntu bulduk. Havuzun içinde ahşap kalıntıları bulunca biz şoke olduk. Çünkü Anadolu’da nemli malzeme hiç bulunmuyor. O bölgeyi biraz daha kazınca fındık kabuğu da bulduk. Karadeniz Bölgesi’nin fındık üretim merkezi olduğunu 3 bin takvim fındık kabuğu tescilledi. Yani Fiskobirlik birincil Nerik ’te çözülmüş. TÜBİTAK’ın laboratuvarında ahşap buluntular ile fındık kabuğuna karbon testi yapıldı ve yaklaşık 3 bin yıllık bir tarih ortaya çıktı” diye konuştu.

Tarihi kazıda 3 bin yıllık fındık bulundu

“TARİHE IŞIK TUTACAK”

Kazı alanındaki incelemelerde konuşan Samsun Valisi Osman Kaymak, “Yapılan kazı çalışmalarında 3 bin takvim fındık kabuğu bulundu. Incelemeler devam ediyor. Samsun ve Anadolu ’nun tarihini ortaya çıkartıyoruz. Bu araştırmalar insanlık için fazla önemli incelemeler. Bu tür çalışmaları destekliyoruz. Vezirköprü, paha biçilmez bir yer. Bu alanı da bir turizm değeri olarak Samsun ’un değerlerine katmak istiyoruz. Bunun için de kazıların tamamlanması lüzumlu. acilen kazıların devam etmesi için küçük bir hesaplı sorun var. İnşallah onu birlikte çözeceğiz. Kazı tamamlandıktan daha sonra Samsun ’da insanlık tarihine ışık olan bir tarihi mekan ortaya çıkarmış olacağız. Kazıda emeği geçen herkese teşekkür ederiz.” şeklinde konuştu.

Tarihi kazıda 3 bin yıllık fındık bulundu

“DAHA ÇOK İNSANI SAMSUN’A ÇEKMEK İSTİYORUZ”

Vezirköprü ’nün tarihi ve kültürel açıdan birçok değere sahip olduğunu belirten Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin ise, “Kazılar neticesinde medeniyetler tarihi ortaya çıkacak. Anadolu ’da öbür medeniyetler yaşayan. Burada da değişik medeniyetler yaşayan, onun ortaya çıkartılmasına karşın araştırmalar yapılıyor. Bu çalışmanın yapılmasında emek veren herkese teşekkür ediyorum. Medeniyetlerin ortaya çıkması tarihe ışık tutacak. Burada kanyon çok önemli bir alımlılık merkezi oldu. Burası tamamlandığında birçok insanı Samsun ’a çekmiş olacağız”. ifadelerini kullandı.

Tarihi kazıda 3 bin yıllık fındık bulundu

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER