SON DAKİKA

Haber Rizem

Sivas’ta Üretilen Demir Kesen Bıçağın Özelliği Sır Gibi Saklanıyor

Sivas’ta Üretilen Demir Kesen Bıçağın Özelliği Sır Gibi Saklanıyor
Bu haber 06 Ağustos 2018 - 1:48 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Kurban Bayramı öncesi, Sivas’ta bir doçent ve 2 bıçak ustası göre geliştirilerek, çeliği 10 kat güçlendirilmiş karbon bıçaklar yoğun istek görüyor.

Cumhuriyet Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Metalurji ve Araç Gereç Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Levent Cenk Kumruoğlu, Sivas’ta yıllardır bıçak ustalığı yapan İsmail ve İbrahim Gölebatmaz kardeşler ile yürüttüğü bir proje neticesinde çeliği 10 kat güçlendirilmiş karbon bıçak üretmeyi başardı.

10 KAT GÜÇLENDİRMEYİ BAŞARDILAR

Yapılan çalışmada bor elementini de kullanan Kumruoğlu ve Gölebatmaz kardeşler, 9 bileşimli bir karışım hazırladı. Bu karışımı dövme tekniğini ile güçlendiren takım bıçak çeliğini normalden 10 kat daha pozitif güçlendirmeyi başardı.

500- 1000 TL ARASINDA ALICI BULUYOR

Sertleştirdikleri çeliği Sivas bıçağında uygulayan takım bu bıçağın çivi kesmesini de sağladı. Özelliğiyle dilden dile dolaşan karbon bıçağa her geçen gün istek artarken Kurban Bayramı’nın da gözdesi oldu. Siparişleri yetiştirmekte güçlük çeken takım, bir karbon bıçağı yapılış özelliklerine kadar 500 ila bin TL arasında satıyor.

ÖZELLİĞİNİ SIR GİBİ SAKLIYORLAR

Yaptıkları bıçağın 9 bileşenden oluştuğunu ve bu bileşenlerden 8 tanesini giz olarak sakladıklarını belirten İsmail Gölebatmaz şunları kaydetti: “Bıçağımızı yapıyoruz, bıçağımızı yaptıktan sonradan sert bir yere değiyor ve deforme oluyor. Bizde kırılganlığı ve deforme olayını daha üye düşürmek için böyle bir bıçak yaptık. Çelik olarak karbon çeliği kullandık, içerisine bizim kendi bileşenimiz olan 9 karışımı kattık. Bu karışımı dövüyoruz, yoğuruyoruz ve kendi modellerimizi ortaya çıkarıyoruz. Bu karışımın belli başlı maddemiz bor madenidir. Geriye kalan 8 tane karıştırdığımız madde bizde gizlidir. Bıçağımızı yaparken kattığımız malzemeleri kimseye söylemiyoruz.”

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER