SON DAKİKA

Haber Rizem

Sıcak havalarda kalbinizi koruyacak önlemler

Sıcak havalarda kalbinizi koruyacak önlemler
Bu haber 06 Ağustos 2018 - 12:44 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Sıcak ve ıslak hava dinç kişileri bile zorlarken özellikle yürek hastalarında önemli sorunlar oluşturabiliyor. Vücut ısısını sabit tutan en manâlı mekanizmalardan biri, cildin kan dolaşımı. Bu sistem terlemeyle vücudu serinletmek nedeniyle cilde kan pompalamaya çalıştığı için kalbin meslek yükünü arttırıyor. Bunun yanı sıra terleme sonucu oluşan sıvı kaybı sebebiyle kanın akışkanlığı azaldığı için yürek daha artı kastetmek zorunda kalıyor. Aşırı sıcaklarda dikkat etmemiz gereken en kayda değer 3 kural ise korunmasız bir şekilde güneşin aşağıda kalmamak, bol bol sıvı harcamak ve vücudu pozitif yormamak. Acıbadem Kadıköy Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Refik Erdim kalp hastalarının kavurucu sıcaklara karşısında almaları gereken önlemleri anlattı, kayda değer uyarılarda bulundu.

Bol bol su için

Aşırı sıcaklarda terlemeyle oluşan akıcı kaybının yerine konulması için bol su içmek yaşamsal öneme sahip. Özellikle sıcaklığın en fazla olduğu 11.00-15.00 saatleri arasında, saatte bir 2-3 bardak su içmeyi ihmalkârlık etmeyin. Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Refik Erdim kişinin kilosuna göre değişmekle birlikte, yaz aylarında 2,5-3 litre su tüketilmesi gerektiğine uyarı çekiyor.

Uyarı etmeniz gereken içecekler

İdrar söktürücü özelliği nedeniyle vücutta sıvı kaybını arttırabileceği için kahve ve çay gibi içecekleri tüketmekten kaçının. Şekerli, gazlı ve alkollü içecekleri de özellikle öğlen saatlerinde tüketmemeniz gerekiyor. Bunun nedeni, bilhassa alkolün sıcağın olumsuz etkilerinin hissedilmesini engellemesi ve değişken kaybını arttırması. Yürek yetersizliğiniz varsa maden suyu gibi sodyum içeriği fazla olan sıvılardan kaçınmalısınız. Çünkü sodyumdan zengin sıvıların pozitif içilmesi vücutta değişken tutulmasını arttırarak kalp yetmezliği bulgularını kötüleştirebiliyor. Hem günde ne kadar değişken tüketmeniz gerektiğini de doktorunuza mutlaka danışmalısınız.

Kıyafetleriniz pamuklu ve bol olsun

Aşırı sıcaklarda açık renkli, pamuklu ve bol giysileri seçim edin. Bu alıcı giysiler yüksek hava geçirgenliği ve terlemeyi azaltıcı özellikleriyle sıcak havanın negatif etkilerini azaltabiliyorlar. Eğer dışarıda dolaşmanız gerekiyorsa geniş siperlikli şapka, güneş gözlüğü kullanın, ayakkabılarınızın da gizli ve açık olmasına itina gösterin.

Serin ve kapalı ortamlarda bulunun

Güneşin yeryüzüne en düşey geldiği 11.00-15.00 saatleri arasında, çok zorunlu değilse dışarı çıkmayın, serin ve kapalı ortamlarda vakit geçirin. Karoser ısısını çökertmek için klimalı ve serin ortamlarda bulunmaya itina gösterin.

Sporu akşam serinliğinde yapın

Spora asla ara vermeyin. Ancak güneş ışınlarının yeryüzüne en düşey geldiği 11.00-15.00 saatleri aralarında, fazla terlemeye yol açarak kalbi yoracağı için dışarıya spor yapmayın. Sporu akşam saatlerine erteleyin veya serin ve kapalı yerlerde yapmaya itina gösterin. Eğer dışarıda spor yapmanız gerekiyorsa süreyi 90 dakikayla kısıtlamalı, tempoyu ağır ağır arttırmalı ve bol akışkan tüketmelisiniz. Suyla beraber tuzlu kaybı da olacağı için mineral yönünden zengin ve şekersiz sporcu içeceklerini seçim edebilirsiniz.

Hap dozlarına uyarı

Kalp damar hastalığı ya da kalp yetmezliği gibi afiyet problemleriniz varsa tatile çıkmadan önce mutlaka doktorunuzla görüşerek ilaç dozlarını ayarlanmasını sağlayın. Özellikle idrar söktürücü ilaçlar kullanan hastaların icabında hap dozlarının bunaltıcı hava havalarda azaltılması gerekiyor. Çünkü idrar söktürücü ilaçlar sebebiyle gelişen aşırı istikrarsız kaybı tansiyon düşüklüğü ve buna emrindeki bayılmalara yol açabiliyor. Hem doktor önerisi olmadan kesilen ilaçlar aşırı kan basıncı yükselmesi sonucu kalp kriziyle sonlanabiliyor.

Yemekten hemencecik daha sonra yüzmeyin

Kalp hastalığınız varsa güneş ışınlarının daha az şiddetli olduğu sabahleyin veya akşamüstü saatlerini seçim edin ancak vücudunuz artı yorulmasın. Ayrıca kan dolaşımının büyük kısmı yemekten anında sonradan sindirim sistemine yönlendiği için adale dokusuna giden kan akımının azalmasına emrindeki kaslarda kramplar ve dermansızlık gözlenebiliyor. Bu sebeple aç karnına ya da yemekten en az 2-3 saat sonradan yüzmenizde menfaat var. Bunların yanı sıra bilhassa 11.00-16.00 saatleri aralarında sahilde güneş banyosu yapmak sıcak çarpması riskini arttırdığı için kesinlikle önerilmiyor.

Suya bir anda atlamayın

Uzun süre güneş aşağıda durduktan hemencecik daha sonra denizde veya havuzda soğuk suya atlamak vücudun genişlemiş deri damarlarında ani büzülmeye sebep olarak ölümcül ritim bozukluklarına sebep olabiliyor. bu nedenle suya bir anda atlamayın, vücudunuzu suya alıştırarak girin. Ayrıca soğuk duş damarlarda büzülmeye yol açacağı için tansiyonu yükseltebiliyor. Damarlarda büzülme uzun sürdüğü takdirde bu tablo kalp krizine değin ilerleyebiliyor. Dolayısıyla yaz aylarında soğuk duş almaktan kaçının, suyun ılık olmasına uyarı edin.

Sofranızda sindirimi kolay besinler olsun

Sıcak havalarda ceset ısısının ayarlanabilmesi için karoser yüzeyine yakın atardamarların iç organlara nazaran daha çok kanlanmaları gerekiyor. Yemek Yemek yedikten sonradan dolaşımdaki kanın manâlı bir miktarı sindirim sistemiyle ilgili organların kanlanması için kullanılıyor. Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Refik Erdim bu nedenle kan dolaşımının cilde yönlendirilmesi için sindirimi basit besinler tüketilmesi gerektiğini belirterek şu önerilerde bulunuyor: “Sindirim sistemini yormamak için sık sık ve eksik miktarda yemek yemek yemeli, yine sıvı kaybını azaltmak için sulu besinleri seçim etmelisiniz. Zeytinyağlı gıdalar, sebzeler ve meyvelerin sindirimini nispeten daha kolay oluyor. bunun dışında, soğuk olarak hazırlanan ve tüketilen çorbalar da ceset ısının düşürülmesine katkıda bulunabiliyor. Pişirme usulü olarak da haşlama, buğulama ve ızgara yöntemlerini seçim etmelisiniz.”

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER