SON DAKİKA

Haber Rizem

Anavarza’da tarihe seyahat

Anavarza’da tarihe seyahat
Bu haber 06 Ağustos 2018 - 12:44 'de eklendi ve kez görüntülendi.

UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde bulunan ve görkemli antre kapısı, kalesi, tiyatrosu ve surlarıyla dikkati çeken Adana’daki Anavarza Antik Kenti’nin yerli ve tanıdık olmayan turistlerin alaka odağı olması hedefleniyor.

YENİLMEZ BÜYÜK KASABA

Kozan ilçesi Dilekkaya Mahallesi’nde bulunan ve tarihte yenilmez şehir halki adıyla da tanınan Anavarza Antik Kenti, Helenistik, Roma, Bizans, Sasani ve Osmanlı medeniyetlerine yaptığı konut sahipliğiyle önemli kültür izleri barındırıyor.

Tarihçesi MÖ 19 yılına dayanan ve Roma İmparatorluğu’nun Doğu Akdeniz’deki en önemli ordugah merkezleri aralarında bulunan antik şehir, Anadolu’nun tanıdık en büyüğü Efes’ten daha geniş yerleşkeye sahip.

DÜNYANIN EN BÜYÜK ANTİK KENTLERİNDEN BİRİ

Kapladığı alan ve öteki özellikleriyle dünyanın en büyük antik kentleri arasında gösterilen Anavarza ’da sur duvarı, sütunlu yol, hamam ve kilise, antik tiyatro, stadyum, su yolları, kaya mezarları, mozaikler, Kilikya Bölgesi ’ndeki tek örnek olan 3 girişli başarı takı ve Ortaçağ kalesi yer alıyor.

TARİHE IŞIK TUTAN KALE

MS 2. yüzyıldan itibaren Anadolu’nun en manâlı metropollerinden biri olan antik kentten ismini alan ve ovanın ortasında ada gibi yükselen tepecik üzerindeki Anavarza Kalesi de tarihe ışık tutuyor.

Tarihi kaynaklara tarafından MS 4. yüzyılda nüfusu 100 bine dek çıkmış Anavarza’da yer alan, anıtsal kapıdan başlayan 34 metre genişliğinde, 2 bin 700 metre uzunluğundaki çift şeritli sütunlu yol görenlerin dikkatini çekiyor.

Anavarza'da tarihe yolculuk

“KALICI LİSTE İÇİN ÇALIŞACAĞIZ”

Kültür ve Turizm İl Müdürü Sabri Tari, yaptığı açıklamada, 4 bin dönüm araziye yapı edilmiş bir antik kent olan Anavarza ’nın, o dönemki bütün savaşlardan şampiyon çıkması dolayısıyla yenilmez kent olarak bilindiğini söyledi.

Anavarza ’nın UNESCO Dünya Mirası Kalıcı Listesi’ne dahil edilmesi için Adana Valisi Mahmut Demirtaş’ın girişimi, Kültür ve Turizm Bakanlığının desteğiyle Alan Yönetim Planı oluşturmak için çalışmalara başladıklarını belirtti.

“UNESCO İLE DAHA İYİ TANITILACAK”

Sabri Tari, “Planı en kısa sürede hayata geçirerek UNESCO ’ya daimi listeye girmesi için başvuracağız. Kalici listeye girdiğinde UNESCO göre da takviye görecek ve kamuoyuna daha iyi tanıtılacak bir duruma gelecek.” diye konuştu.

Anavarza'da tarihe yolculuk

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER