SON DAKİKA

Haber Rizem

Ses kısıklığına karşısında önlemler

Ses kısıklığına karşısında önlemler
Bu haber 07 Ağustos 2018 - 14:51 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Ses, kişiye özgü olan, ahali arası iletişimi karşılayan bir yaradılış olarak ortaya çıkıyor. Bir Takım meslek gruplarında çalışanlar ilk kez olmak üzere birçok kişi ses hastalıklarından dolayı sorunlar yaşayabiliyor. Memorial Diyarbakır Hastanesi Kulak Burun Boğaz Bölümü’nden Doç. Dr. Mehmet Akdağ, ses kısıklığı, nedenleri ve çare seçenekleri hakkında data verdi.

Ses kısıklığının sebebi

Enfeksiyon, alerji, sigara, reflü, öksürük, yüksek ses ile hitabe gibi nedenler ses kısıklığına neden olabilir. Guatr cerrahisi, kalp cerrahisi, göğüs cerrahisi sonrası da ses kısıklığı gelişebilir. Dahası Nörolojik bozukluklar, psikolojik hastalıklar, genetik sendromlar, erginlik dönemi, hipotiroid, gebelik, ihtiyarlık, hipertansiyon ilaçları, hormonlar, doğum denetleme hapları, nodüller, polipler, kötü huylu tümörler ile de görülebilir.

Ses kısıklığının nedenleri araştırılmalı

Ses kısıklığının başlangıcı, süresi, uygulanan tedavileri, daha önce ses kısıklığının olup olmadığı, sigara kullanımı, hastanın mesleği, sistemik hastalıkları, kalıtımsal özellikleri, geçirdiği cerrahi girişimleri, hastanın psikolojik durumu değerlendirilmelidir. Seste değişikliğe niçin olabilecek burun tıkanıklığı, bademciklerde soylu davranış, ses tellerinde patolojiye neden olabilen farenjit, sinüzit, alerjik rinit araştırılmalıdır. Poliklinik şartlarında endoskopik olarak ses tellerinde nodul, polip, kanser, reflü ya da ses oluşumu sırasında kapanma bozukluğu olup olmadığı değerlendirilir.

Nedenine göre uygun tedavi

Ses kısıklığında, istirahat önemlidir. Enfeksiyon, alerji, reflü, psikojenik ses kısıklığı gibi durumlarda ilaç tedavisi verilir. Ses telinde oluşan nodül ve polibin tedavisinde, tek taraflı ses telinin çalışmadığı durumlarda, nörolojik ses kısıklıklarında, ses teli cerrahisi öncesinde ve ardından ses terapisinden avantaj görülebilir. Ses teline cerrahi işlem gerekliyse geciktirilmemelidir. Hastalığın durumuna göre botoks tedavide kullanılabilir. İleri faz ses teli kanserlerine yönelik tedaviler evreye kadar açık yada kapalı teknik cerrahi, radyoterapi ve kemoterapi olarak değişmektedir. Ses kısıklığınız 10 günden uzun sürüyorsa mutlaka KBB doktorunuza muayene olun.

ses kısıklığı

Ses kısıklığı yaşamamak için önlemler

– Ses kısıklığı ortaya çıktığında konuşmaktan çekinin.

– Sigara içmeyin.

– Bol su tüketin.

– Acılı, baharatlı, ekşi gıdalardan ve asitli içeceklerden kaçının.

– Yüksek ses ile uzun sureli konuşmalar yapmamaya çalışın.

– Alkollü ve kafeinli gıdalardan uzak durun.

– Tok olarak uyumayın.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER