SON DAKİKA

Haber Rizem

Bakan Müjdeyi Verdi: Ankara-Sivas YHT Hattıyla 12 Saatlik Yol 2 Saate Düşecek

Bakan Müjdeyi Verdi: Ankara-Sivas YHT Hattıyla 12 Saatlik Yol 2 Saate Düşecek
Bu haber 07 Ağustos 2018 - 14:00 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, Ankara’nın Elmadağ ilçesi Ediğe köyünde Ankara-Sivas YHT Hattı inşaatında incelemelerde bulunmasının arkasından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Bakan Turhan, çalışmalar yaptıklarını belirterek, “Ankara Kayaş’tan başlayarak güzergahı gezdik. Şantiyede, projede çalışan yetkili ve sorumluluk sahibi arkadaşlardan data aldık. Ankara-Sivas yüksek hızlı demiryolu projesi hükümetimizin 100 günlük icraat programı içerisinde yer alan ve bu sene ardına kadar altyapılar üstyapı çalışmalarını tamamlayıp 2019 yılı içerisinde de test sürüşlerine başlayacağımız ve deneme sürüşleri sonunda da tatmin edici yetkinliği, sertifikayı aldıktan daha sonra hizmete açacağımız kayda değer bir yüksek hızlı ulaşım projesi” ifadelerini kullandı.

“ANKARA-SİVAS ARASI 12 SAATTEN 2 SAATE İNECEK”

“Bu proje ülkemiz üzerinden Avrupa’yı Uzaktan Doğu’ya bağlayan Demir Ipek Yolu Projesinin orta koridorunda yer alıyor” diyen Turhan, “Ankara-Sivas yüksek çabuk demiryolu hattı Edirne’den Kars’a kadar uzanan hattın en kayda değer kesimlerinden birini oluşturuyor. Bu proje Sivas’la kalkmayacak Erzincan-Erzurum’u takip ederek Bakü-Tiflis-Kars Demir Ipekli Yoluna da entegre olacak. Projemizin yatırım maliyeti 7 milyar 749 milyon TL, 250 kilometre işletim hızıyla çalışacak olan yüksek çabuk demiryolu projesi. Bu projede mevcut demiryolu hattımız 600 kilometre civarında. Yeni güzergahla güzergahımız 400 kilometreye kadar düşecek. 12 saatlik ulaşım süresi 2 saate inecek. Ankara-Sivas arası 12 saatten 2 saate inecek. Ankara-Sivas arasındaki seyahat edecek olan yolcularımıza hem hesaplı ayrıca de seyahat süresinde refah sağlamış olacağız” açıklamasında bulundu.

“2003 YILINDAN BUGÜNE DEK DEMİR YOLLARINA 91 MİLYAR TL YATIRIM YAPTIK”

2003 yılından bugüne kadar demiryollarına 91 milyar TL yatırım yaptıklarını vurgulayan Bakan Turhan, şöyle konuştu:

“Bu yatırımların başında YHT projeleri geliyor. Bugüne değin bin 213 kilometre yüksek süratli demiryolu hattı inşa edilerek hizmete açıldı. Ankara-İzmir Ankara-Sivas arasında Yüksek Çabuk Tren hattı ilk olarak olmak üzere bin 889 kilometresi yüksek hızlı, bin 480 kilometresi de çabuk olmak üzere toplam 3 bin kilometrenin üzerinde bir hatta çalışmalar devam ediyor. 612 kilometrelik konvansiyonel hatlarımızda iyileştirme çalışmalarımız sürdürülmekte. Bu proje Cumhurbaşkanımızın dün kamuoyuna açıkladığı 400 adet projeden bir adam başına. Bu projenin baş mimarı Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve bugüne kadar bu projede hizmeti geçen Meclis Başkanımız Binali Şimşek ve daha önceki bakanlarımız bu projeye özel ilgi ilgi gösterdiler. Ankara’nın doğusundaki illerimize bölgelerimize yüksek çabuk tren konforunu ulaşımını getirecek olan bir proje. Bu proje daha sonraki yıllarda devamında Erzincan’a Erzurum’a Kars’a dek uzanacak. Burada kalmayacak Kayseri’ye bağlanacak. Konya hattı üzerinden Mersin’e Antep’e değin uzanacak. Urfa’ya Diyarbakır’a dek uzanacak. Yeniden Derice üzerinden Samsun’a değin uzanacak.”

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER