SON DAKİKA

Haber Rizem

Şanlıurfa’da hasta yakınlarına 500 şahsiyet misafirhane

Şanlıurfa’da hasta yakınlarına 500 şahsiyet misafirhane
Bu haber 02 Ağustos 2018 - 16:47 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Şanlıurfa’nın sosyo idareli yönünde dezavantajlı ilçesi konumunda olan Eyyübiye’de 4 katlı, 50 odalı 6 milyon liraya 5 yıldızlı konforda ‘Eyyübiye Belediyesi Hasta Yakınları Misafirhanesi projesini hayatta geçirdi.

“500 KİŞİNİN KONAKLAYACAĞI 5 YILDIZLI KONUK EVI”

Önümüzdeki günlerde devlete ait açılışının yapılması beklenilen misafirhanedeki son çalışmaları Eyyübi’ye Belediye Başkan Yardımcısı Necmettin Sağlam ile birlikte yerinde inceleyen Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Ekinci, ilçe sınırları içeresinde yer alan 920 yataklı Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin hizmete girmesiyle birlikte bu misafirhaneyi yaptıklarını belirterek şunları söyledi: “Eyyübiye ilçemiz sosyo ekonomik yönünde dezavantajlı bir ilçemizdir. Böyle bir ilçede sosyal anlamda yapılması gereken hizmetler vardır. Biz de özellikle günlük 15 bin hastanın giriş-çıkış yaptığı Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin hemen yanı başında büyük kasaba dışından gelen hasta refakatçilerin kalabilmeleri için bir merkez inşa ettik.

Takriben 100 yataklı, jurnal 500 kişinin konaklayabileceği bir yer yaptık. Kırsaldan ve taşra ilçelerimizden gelen hasta yakınları bundan böyle kalabilecekleri 5 yıldız konforlu otel ayarında bir konuk evi onlara kazandırdık. Buraya gelebilecek vatandaşlarımız olabilecek en az rakamlarla konaklayacaklar. Burada bir gelir beklentimiz yoktur. Yeniden bu misafirhanemizin girişinde oluşturduğumuz mekanlardan elde edilecek gelirler buranın giderlerine harcanacaktır.”

Şanlıurfa'da hasta yakınlarına 500 kişilik misafirhane

“AŞİRET KÜLTÜRÜNDE HASTANEDEN AYRILMIYORLAR”

Şanlıurfa’nın aile ve aşiret kültüründe hastanede yatan bir yakınının taburcu olana kadar onu hastane bahçesinde beklediğini gösteren Başkan Ekinci, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bizim kültürümüzde var olan bir şey var. Burada aile fertlerinden birinin hasta olması durumunda lüzum aile bireyleri, gerekse yakınları, hasta taburcu olana değin hastane ve çevresinde süre geçiriyor. İmkanı olanlar ola ki yakınlarının yanına gidebiliyorlar, lakin birçoğu aylarca hastane bahçesinde acınacak halde bir vaziyette yatık kalıyor. Bu duruma gönlümüz razı olmadığı için böyle bir projeyi hayata geçirdik.

Şanlıurfa'da hasta yakınlarına 500 kişilik misafirhane

Yaklaşık 6 milyonluk bir bedelle bu projeyi ilçemize kazandırdık. Burada sadece konaklama değil, kafesi olacak, eczanesi, çamaşırhanesi olacak yine süit odalarımız olacak. Tekrar bu misafirhanemizin bitişiğinde bir hayırseverin bir camisi var. Tekrar cumhurbaşkanımızın tercih beyannamesinde, millet kıraathanesinin yanına tekrar hastanelerin anında yanında hasta refakatçilerinin bir misafirhanelerin yapılmasını istemişti. Biz de Eyyübiye Belediyesi olarak böyle bir hizmeti yerine getirmiş bulunmaktayız.”

Şanlıurfa'da hasta yakınlarına 500 kişilik misafirhane

“CÜZİ VERGI ALINACAK”

Eyyübiye Belediyesi Hasta Yakınları Misafirhanesi’ni uygulamak isteyenlerin sadece hastaneden alacakları refakatçi kartlarıyla konaklayacaklarının altını çizen Başkan Ekinci, “İmkanlarımız ölçüsünde hasta yakınlarına en iyi hizmeti sunmak istiyoruz. Burada konaklayan hasta yakınından aldığınız cüzi bir miktarla banyo, çamaşır yıkama ve kurutma gibi imkanlar da bulunuyor. Hasta yakınlarının bakımlı ve huzurlu olması, hastalarımızın motivasyonunu artırıyor. Bu hizmetimiz sayesinde hem hastanede geceleri servis ve koridorlarda gözden düşmüş görüntülerin de oluşmasının önüne geçmiş oluyoruz. Hasta yakınlarının daha rahat, tehlikesiz ve huzurlu bir ortamda kalmalarını da sağlamış oluyoruz” şeklinde konuştu.

Şanlıurfa'da hasta yakınlarına 500 kişilik misafirhane

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER