SON DAKİKA

Haber Rizem

Rize de Solucan Benzeri Yeni Balık Türü Keşfedildi

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi araştırma ekibi, dünya bilim literatüründe bulunmayan solucan benzeri balık türü keşfetti.

Rize de Solucan Benzeri Yeni Balık Türü Keşfedildi
Bu haber 02 Şubat 2018 - 20:07 'de eklendi ve 1.367 views kez görüntülendi.

‘de bulunan Su Ürünleri Fakültesi araştırma ekibi, dünya bilim literatüründe bulunmayan solucan benzeri balık türü keşfetti. “Deredokuz gözlüsü” adı verilen tür, Su Ürünleri Fakültesi bünyesindeki Balık Müzesinde sergilenmeye başladı.

DAHA ÖNCE LİTERATÜRDE YOKTU

RTEÜ Su Ürünleri Fakültesi araştırma ekibi, Rize’nin ilçesindeki İyidere Deresi boyunda sürdürdüğü saha çalışmaları sırasında farklı bir balık türüne rastladı. Solucana benzeyen türün daha önce dünya bilim literatüründe bulunmadığı tespit edildi. Sadece bu bölgede yaşadığı belirlenen ve “Deredokuz gözlüsü” adı verilen tür, Su Ürünleri Fakültesi bünyesinde, 350 farklı türü barındıran Balık Müzesinde sergileniyor.

NESLİ TÜKENME TEHLİKESİ İLE KARŞI KARŞIYA

Su Ürünleri Fakültesi Araştırma Görevlisi , hidroelektrik santral projeleri nedeniyle keşfedilen balık türünün neslinin tükenme tehlikesi altında olduğunu belirterek, “Fakültemiz tarafından, Rize’ye endemik olan “Deredokuz gözlüsü”adı verilen solucan şeklinde ilkel bir balık türü keşfettik. Bu tür sadece Rize ili İyidere ilçesindeki İyidere boylarında görülüyor. Ancak, hidroelektrik santral projeleri nedeniyle balık türünün nesli ciddi anlamda tükenme tehlikesi altında” dedi.

YENİ TÜRÜN TANIMLAMASI 1.5 YIL SÜRÜYOR

Fakültelerinin bugüne kadar 35 yeni balık türü tanımladığını ifade eden Cüneyt Kaya, şöyle konuştu:

“Yeni bir tür tanımlarken o cinse ait özellikleri çok iyi bilmeniz gerekiyor. Bu uzun bir süreç gerektiriyor. Yeni bir türü ortaya çıkarmak için o türün diğer canlılarını incelemek ve onlardan farklı özellikleri olduğunu ispat etmek gerekiyor. Uluslararası hakemlerden bunlar test ediliyor, ya geçiriliyor ya da reddediliyor. Bu şekilde bir yeni türün tanımlanması 1.5 yıl sürebiliyor.”

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER