- Genel

Rize Belediyesinden Fiyat Etiketi Denetimi

Rize Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekiplerince, Fiyat Etiketi Yönetmeliği ve Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında denetim gerçekleştirildiği bildirildi.

Rize Belediyesinden yapılan yazılı açıklamada, fiyat etiketi denetimleri çerçevesinde uygunsuz artışların önüne geçilebilmesi için ve tüketici hakkının korunmasına yönelik yapılan denetimlerde, karşılaşılan söz konusu usulsüz artış uygulayan işletmelere tutanak tutularak yasal işlem başlatıldığı belirtildi.

Fiyat etiketi denetimlerinin devam ettiği vurgulanan açıklamada, “Büyük market ve konfeksiyonların fiyat etiketlerine yönelik yapılan denetimde, perakende satışa arz edilen malların veya ambalajlarının, kaplarının üzerine kolaylıkla görülebilir ve okunabilir şekilde tüketicinin ödeyeceği tüm vergiler dahil satış fiyatı ve birim fiyatını gösteren, üretim yeri ve ayırıcı özelliklerini içeren etiket veya listelerin görülebilecek şekilde uygun yerlere asılması zorunluluğu kontrol edilmektedir. Kasa fiyatı ile etiket fiyatı arasında fark olup olmadığı, indirimli satışa konu edilen mal veya hizmetlerin indirimli satış fiyatı, indirimden önceki fiyatı, tarife ve fiyat listeleri ile etiketlerinde gösterilip gösterilmediği, indirimli satışa konu edilen mal veya hizmetlerin indirimden önceki fiyattan daha düşük fiyatla satışa sunulduğunun ispatı işletmecilerden istenmektedir. Uygun olmayan durumların tespiti halinde 6502 sayılı kanunun 77 ve 78. maddeleri gereği gerekli yasal işlemler uygulanmaktadır.” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, denetimlerin aralıksız olarak devam edeceği kaydedildi.

rize-belediyesi-zabita-mudurlugu-ekiplerince,-fiyat-etiketi-yonetmeligi-ve-tuketicinin-korunmasi-hakkinda-kanun-kapsaminda-denetim-gerceklestirildigi-bildirildi-(4).jpgrize-belediyesi-zabita-mudurlugu-ekiplerince,-fiyat-etiketi-yonetmeligi-ve-tuketicinin-korunmasi-hakkinda-kanun-kapsaminda-denetim-gerceklestirildigi-bildirildi-(1).jpgrize-belediyesi-zabita-mudurlugu-ekiplerince,-fiyat-etiketi-yonetmeligi-ve-tuketicinin-korunmasi-hakkinda-kanun-kapsaminda-denetim-gerceklestirildigi-bildirildi-(3).jpgrize-belediyesi-zabita-mudurlugu-ekiplerince,-fiyat-etiketi-yonetmeligi-ve-tuketicinin-korunmasi-hakkinda-kanun-kapsaminda-denetim-gerceklestirildigi-bildirildi-(5).jpg