SON DAKİKA

Haber Rizem

Prof. Dr. Funda Elmacıoğlu: Yiyecek ürünlerine etiket şart

Prof. Dr. Funda Elmacıoğlu: Yiyecek ürünlerine etiket şart
Bu haber 08 Eylül 2018 - 20:22 'de eklendi ve 1.442 views kez görüntülendi.

İSTANBUL, (DHA) – TÜRKİYE Yiyecek ve Gıda Derneği Başkanı Prof. Dr. Funda Elmacıoğlu, CNR Food İstanbul’da ‘besin etiketlerinde küresel güncellemeler’ başlıklı bir sunum gerçekleştirdi. Sunumda gıda ürünlerinde etiketlerin önemine dikkat çeken Prof. Dr. Elmacıoğlu, “Ürünlere etiket şart. Bir şeyin içinde ne olduğunu bilmek için bu zorunlu. Bir ürünün süt mü? ayran mı? çamaşır suyu mu? bilmemiz için üzeride etiket olması gerekiyor. Etiketleme yapmak dünyanın olmazsa olmaz kuralıdır” dedi.

Toplumların sağlıklarını koruyabilmek, herhangi bir sıhhat bozucu olasılıkta kişinin hayat kalitesini artırıcı ürünleri bilimsel, güvenilir, sınanmış ve kullanılabilinir şekilde tüketiciye arzetmek için etiket üstünde yazar bilgilere gereksinim olduğunu gösteren Prof. Dr. Elmacıoğlu, ‘sağlık durumu bozucu olmayan bilimsel ürünlerin alınması gerektiği’ uyarısında bulundu.

“TRAFİK IŞIKLARI FAYDALI OLSAYDI KAZALAR OLMAZDI”

Sağlık Durumu Bakanlığı’nın hazırladığı stratejik planın birincil etabı olan gıda ambalajlarının değişmesi ve üzerlerinde en tehlikelisinden en sağlıklısına içten trafik ışıkları renginde uyarılar yer alması projesine değinen Prof. Dr. Elmacıoğlu, “Bakanlığın bir çalışması var, Türkiye’ye İngilizlerin trafik ışıkları uygulamasını getirmek istiyorlar. Ben de espri yaptım; trafik ışıkları dünyada ve ülkemizde de faydalı olsaydı, ışığa rağmen trafik kazaları olmazdı. Trafik kazaları ışığa rağmen var, bunu engellememiz muhtemel yok” dedi.

“KIRMIZI IŞIKLI ÜRÜNÜ ALICI ALMAYACAK, YEŞİL IŞIKLIYI İSTEDİĞİ DEK ALACAK”

İngiltere’de uygulanan etiket yöntemini anlatan Prof. Dr. Elmacıoğlu, “İngilizler ‘gıdanın içinde ne olduğu sizi fazla ilgilendirmesin, sadece şekere, yağa ve tuza bide yağların içerisindeki dolu yağlara bakın’ diyor. Gerisini manâsız verin. İngilizler bu sistemi kurmuş, etiketleme sistemine de geçmiş. Ürünün üzerinde etiketi gördünüz kırmızı batmış yağları tüketmeyeceksiniz, tuz varsa sarı ışık orta karar, şekeri de epeyce düşük ben bu ürün alayım diyeceksiniz. Peki öteki gıda ögeleri proteini, lifi, vitaminleri nerede? Bunları hiç bir şekilde anlamınız olası yok. Bir üründe sarı ve kırmızı ışığı görür görmez tüketici almayacak, yeşilde istediği değin alacak” diye konuştu.

“TATBIK GIDA SEKTÖRÜNÜ NEGATIF ETKİLEYECEK”

İngiliz trafik ışıkları uygulamasının yiyecek sektörünü olumsuz etkileyeceğini gösteren Prof. Dr. Elmacıoğlu, “Bugün benim bütün korkum Afiyet Bakanlığı’nın ısrarla İngiliz trafik ışıkları hayata geçerse bizim ülkemizde yiyecek sektörünü fazla olumsuz etkileyecek. Bundan bütün tüketiciler etkilenecek, bir sürü kavga da başlayacak. Mesela sütün üstüne ne koyacaksınız? Yeşil yoğurt yeşil peki sütlü tatlıya, sütlaca hangi renk trafik ışığı koyacaksınız? peynirde yüzde 30 doymuş yağ var. Bu konuda da us birliği oluşmuş yok” ifadelerini kullandı.

(FOTOĞRAF-GÖRÜŞ)

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER