SON DAKİKA

Haber Rizem

Paranın doğduğu büyük kasaba UNESCO’dan iyi haber bekliyor

Paranın doğduğu büyük kasaba UNESCO’dan iyi haber bekliyor
Bu haber 10 Eylül 2018 - 16:45 'de eklendi ve 179 views kez görüntülendi.

Manisa’nın Salihli ilçesinde bulunan ve şehircilik tarihi M.Ö 1200’lü yıllara dayanan Sardes Antik Kenti, bambaşka medeniyetlerden ayakta kalmış yapıların da bulunduğu fazla sayıda eseri bünyesinde barındırıyor.

Batı Anadolu’da dominant olan Lidya’ya başkentlik yaparak altın madenciliği doğruca elde ettiği zenginlikle döneminin en önemli merkezlerinden biri haline gelen antik şehir, en aydınlık dönemini de Lidya uygarlığıyla yaşadı.

Dönemin kayda değer bilim adamları ve sanatçılarını kendisine çeken Sardes, “Karun dek varlıklı” sözüyle de tanınan Lidya Kralı Karun dönemindeki zenginliğiyle dilden dile dolaştı.

DÜNYANIN EN MANÂLI GÖRGEMLİ TAPINAKLARINDAN

Bugün antik kente gelenler, Lidya Tümülüs mezarlıklarını, çok tanrılı dinler zamanından kalan ve iyi korunmuş, dünyanın en ihtişamlı tapınaklarından olan Artemis Tapınağı’nı, Antik Çağ’ın en büyük havrasını, Yuhanna İncili’nde bahsedilen kiliseyi, Roma döneminden anıtsal bir hamam ve gimnazyumu (Eski Yunan ve Romada, ceset eğitimi ve spor etkinliklerinin yer aldığı, çevresinde revaklı avlular yer alan büyük yapı) ile kente altın taşıdığı söylenti edilen Paktolos Nehri’ni (Sart Çayı) ziyaret edebiliyor.

Paranın doğduğu kent UNESCO'dan iyi haber bekliyor

GEÇİCİ LİSTEDEN KALICI LİSTEYE ALINSIN RICASI

Sardes üstüne yaptığı araştırmaları kitaplaştıran Salihli Turizm Derneği (SATURDER) Onursal Başkanı Mustafa Uçar, antik kentin kültürel ve dinsel açıdan ziyaret edilmesi gereken bir yer olduğunu söyledi.

Madeni parayı basan Lidya’nın insanlıkta büyük bir etki bıraktığını anlatan Uçar, parayla birlikte ticaret anlayışının değiştiğini anlattı. Mustafa Uçar, kentin UNESCI Kalıcı Listesi’ne alınması gerektiğini söyledi.

Paranın doğduğu kent UNESCO'dan iyi haber bekliyor

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER