SON DAKİKA

Haber Rizem

Ortodoks kilisesinde Ukrayna çatlağı

Ortodoks kilisesinde Ukrayna çatlağı
Bu haber 11 Eylül 2018 - 6:00 'de eklendi ve 117 views kez görüntülendi.

Ria haber ajansına tarafından, “Rusya Dışındaki Rus Ortodoks Kilisesi” yönetimince yapılan açıklamada, Fener Rum Patrikhanesi ’nin Ukrayna kilisesine hür verilmesi hususundaki girişim eleştirildi.

Açıklamada, “Fener Rum Patrikhanesi ’nin olmayacak şekilde dini kuralları ihlal etmesinden derin hiddet duyduğumuzu vurgulamak istiyoruz.” denildi.

“EŞİ GÖRÜLMEMIŞ BARBAR BİR KARAR”

Fener Rum Patrikhanesi ’nin Ukrayna ’ya temsilci ataması ile ilgili kararı Moskova Patriği Kirill ’in ve Ukrayna Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu Onufriy ’in onayı olmadan aldığına uyarı çekilen açıklamada, “Bu, bir kilisenin başka kilisenin bölgesine tecavüz ettiği eşi görülmemiş barbar bir karardır.” ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, Fener Rum Patriği Bartholomeos ’un attığı adımın, Ortodoks birliğini tehdit ettiği öne sürüldü.

Fener Rum Patrikhanesi, geçen cuma günü Ukrayna ’daki kiliselerin bağımsızlığını tanıma hazırlığı çerçevesinde temsilcisinin Kiev ’e atanması yönünde karar almıştı.

UKRAYNA İLE RUSYA ARASINDA KİLİSE ÇEKİŞMESİ

Ukrayna’da bazı din adamları, Moskova kiliselerine karşılık Kiev Patrikhanesi, Ukrayna Ortodoks Kilisesi ve Ukrayna Egemen (Otosefal) Ortodoks Kilisesi’ni kurduklarını bildiri etmişlerdi. Ama, Ortodoksluk mezhebinde bu yapılanmanın geçerli olabilmesi için bu kiliselerin, Fener Rum Patrikhanesi ya da diğer patrikhanelerin yarısı kadar tanınması kuralı bulunuyor.

Halkın büyük çoğunluğunun Ortodoks mezhebine mensup olduğu Ukrayna’da, kiliselerin bir kısmı Moskova Patrikhanesi’nin, bir kısmı da Kiev Patrikhanesi’nin kontrolünde bulunuyor. Bir Takım kiliseler de Ukrayna Egemen Ortodoks Kilisesi’ne ait.

Batı yanlısı Ukrayna yönetimi günümüzde Rus Patrikhanesi’nden bağımsız kiliselerden yana tavır sergiliyor. Poroşenko yönetimi, egemen kilise hakkının sağlanması ile Ukrayna’da kiliselerde birliğin sağlanacağı ve Ukrayna’nın Rusya’nın siyasi etkisinden kurtulacağını savunuyor.

Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, Fener Rum Patrikhanesi’nin, Moskova’nın izni olmadan tüm devletlere egemen kilise oluşturma hakkı verme yönünde karar aldığını bildirmiş, Moskova Patriği Kirill ise yaptığı açıklamada, hiçbir kilisenin diğer bir Ortodoks kilisesinin pozisyonu ile çelişen kararlar veremeyeceğini açıklama etmişti.

Moskova Patrikhanesi, daha sonra Ukrayna’daki kiliselerinin bağımsızlığı yönündeki tavrı nedeniyle Fener Rum Patrikhanesi ile ilişkilerini koparabileceğini duyurmuştu.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER