SON DAKİKA

Haber Rizem

Okula başlamadan çocuğunuzu İngilizce için hazırlayın

Okula başlamadan çocuğunuzu İngilizce için hazırlayın
Bu haber 09 Ağustos 2018 - 16:21 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Artık çocuklar ikinci bir dil öğrenmeye sanıldığı kadar geç başlamıyorlar. Anaokullarında, sosyal gruplarda İngilizce derslerini oyunlarla, farklı alanlara yönlendirilmiş aktivitelerle keyifli bir şekilde öğreniyorlar.

ERKEN YAŞTA İNGİLİZCE ÖĞRENMEK

İngilizce eğitim için yerinde yaş grubu nedir? Tanıdık Olmayan dil eğitimi 3 yaşından önce başlandığı zaman etkin oluyor. Bir dilin etkin bir biçimde kullanımı 4 yaş itibariyle mümkün oluyor fakat 3 yaş öncesi çocuklar bir tanıdık olmayan dile ne değin artı maruz kalırlarsa bu dili öğrenmeleri o kadar basit oluyor.

0-3 yaş arasındaki bebekler belli başlı dilleri dışında ayrı bir dile maruz kaldıklarında “aynı anda öğrenme” denilen usul tamamen her iki dili pat diye öğrenebiliyorlar.

YABANCI DİL EĞİTİMİ

Doğumdan itibaren tanıdık olmayan dil eğitimi, en azından bebeği öğretilmek istenen dille buluşturarak, onunla konuşarak ve müzik dinletilerek başlatılabiliyor. Bebeklere söylenebilecek ya da dinletebilecek İngilizce ninni bile onların bu dili hafızalarına kaydetmelerini sağlıyor.

0-3 YAŞIN ÖNEMİ

Küçük yaşta öğrenmenin etkili ve kayda değer olduğunu gösteren Psikoloji Danışma ve Rehberlik PDR Uzmanı Ferhan Uz Güçlü, “İngilizce eğitime 0-3 yaş aralarında başlanması yerinde görülüyor. Ama eğitime bu yaşlarda başlanmasa bile çocuk 5 yaş döneminde yabancı dil konuşulan bir anaokuluna gittiğinde, daha önce dil öğrenmeye başlayan çocuklarla arasındaki ayrım hızla kapanabiliyor.” dedi.

Okula başlamadan çocuğunuzu İngilizce için hazırlayın

ÖĞRENMEDE NELER ETKILI OLUR

Çocuklara İngilizce öğretmede kullanılan yöntemler yaşa göre farklılık gösteriyor. Çocuklar, duyduklarını her tarafta ve taklit yoluyla öğreniyorlar. Televizyon, radyo gibi işitsel kaynaklar bunda etkili rol oynayabilir. İngilizce çizgi film izlemek tanıdık olmayan dil öğrenim konusunda etkin olabilir.

YAPILABİLECEKLER ETKINLIKLER

Çocuklara daha seri ve kolay biçimde İngilizceyi bilgi vermek istiyorsanız, çalışmanızı 7 madde halinde hayata geçirebilirsiniz.

Gösteri, Soru-yanıt, Drama ve rol yapma, Pandomim, İkili çalışmalar/grup çalışmaları, Benzetim, Storytelling

Okula başlamadan çocuğunuzu İngilizce için hazırlayın

SÖYLEV YOLUYLA EĞİTİM

PDR Koordinatörü Ferhan Uz Enerjik, “Minik çocuklara yabancı dil öğreniminde sevdikleri şeyler üstünde hareket edilmesi en iyi usul olarak kabul edilmektedir. İzledikleri filmler, dinledikleri müzikler hafızalarında yer ederek öğrenimi kolaylaştırır. Bunların dıştan aileler çocuklarıyla söylev aracılığıyla da çocuklarına tanıdık olmayan dil eğitiminde takviye olabilirler. Bunu oyun haline getirerek eğlenceli ve eğitici bir işlem hazırlayabilirler.” diye açıklama etti.

Okula başlamadan çocuğunuzu İngilizce için hazırlayın

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER