Öğrencileriyle yemek yemek artıklarını hayvanla dağıtıyor
- Gündem

Öğrencileriyle yemek yemek artıklarını hayvanla dağıtıyor

Serdivan ilçesinde ilkokul öğretmeni Özcan Özden, hayvan ve doğa sevgisine dikkati çekmek nedeniyle okuldan, evlerden ve yemek şirketlerinden öğrencilerinin yardımıyla topladığı yemek yemek artıklarıyla sokak hayvanlarını besliyor.

Mehmet Zorlu İlkokulu’nda derslik öğretmenliği yapan Özden, öğrencilerine empatiyi, hayvan ve doğa sevgisini aşılamak için proje başlattı. Bu kapsamda öğretmen Özden ve öğrencileri, keza okulda ve evlerdeki yemek yemek artıklarını cadde hayvanları için topluyor keza de okulda oluşturulan bir kumbarada biriken paralarla hayvanlara mama alıyor.

ÖĞRENCİLERİYLE CADDE HAVYANLARINA DAĞITIYOR

Özden topladıkları yemekleri ve aldıkları mamaları da Dağdibi Mahallesi’nde öğrencileriyle oluşturdukları kulübelerin bulunduğu alandaki cadde hayvanlarına ulaştırıyor.

Özcan Özden, bir takım öğrencilerde davranış sorunları olduğunu gördüklerini ve empati kuramadıklarını ayrım ettiklerini söyledi.

Bu konuda psikologlarla sıkça görüştüklerini ve çocuklar için empati kurmanın önemini fark ettiklerini anlatan Özden, “Karşılıksız sevgiyi bu hayvanlarımızda bulduk. Geçen yıldan beri yaptığımız eğitimlerde çocukların fazla artı gelişim kaydettiklerini, birbirlerine aleyhinde kavgacı tavırlarının kalmadığını gördük. Okulda sene boyunca işlediğimiz dersleri doğada tekrar ediyoruz. Doğaya çıkarak öğrencilerimizle ve velilerimizle güzel zaman geçiriyoruz.” dedi.

Öğrencileriyle yemek artıklarını hayvanla dağıtıyor

HEDEF, DOĞAL EĞİTİM ALANLARI OLUŞTURMAK

Lokal yönetimlerle bir alıştırma başlattıklarını ve tüm okulların katılabileceği doğal eğitim alanları oluşturma aşamasında olduklarını gösteren Özden, şöyle devam etti:

“Bu konuyla ilgili Sakarya Üniversitesi ile 10 dönümlük bir alan ayarlandı. Çocuklarımız her seviyede ilkokuldan üniversiteye kadar öğrendiklerini bu sahalarda uygulamaya geçirecekler. Bu uygulamalarla daha üretken, topluma karşı daha sağduyu, birbirine saygılı nesiller yetiştireceğiz. İnşallah bunu başarır ve bütün ülkeye örnek oluruz. Bu etkinlikle israfı engellemeyi de amaçlıyoruz. Çöpe atılacak yiyecekleri topluyoruz onlarla keza hayvanları besliyoruz keza de doğal ortamda çocuklarımızın güzel vakit geçirmelerini sağlıyoruz.”

Velilerden Nurullah Altun da Özcan Özden’in kızının öğretmeni olması vesilesiyle böyle bir çalışmaya katkı verdiklerini söyledi.

Bu etkinliği çok yardımcı bulduğunu dile getiren Altun, “Böyle bir dünyanın olduğunu ve bizden diğer bu memleketin sakinlerinin olduğunu gördüm. İnşallah biz de bu seferberliğe katkı yapıp bunu geliştirmeye, yaymaya ve görevlileri bu alanlara yönlendirmeye çalışacağız.” diye konuştu.

Velilerden Alper Pekküçük, sokak hayvanlarının da yiyecek ve barınma ihtiyacı olduğunu belirterek, bu soğuk havada onlara takviye verilmesi gerektiğine işaret etti.

Öğrencileriyle yemek artıklarını hayvanla dağıtıyor

“HAYVANLARI BESLEDİKÇE MUTLU OLUYORUZ”

İkinci derslik öğrencilerden Yusuf Alp Pekküçük de “Eğlenerek ve hayvanları besleyerek araştırmalar yapıyoruz. Okulda bizim bir kumbaramız var, oraya harçlıklarımızdan artan paraları atarak o paralarla mamalar alıp köpekleri besliyoruz. Hayvanların karnı doyunca insan mutlu oluyor.” dedi.

Öğrencilerden Zahide Betül de “Köpekleri severken kendimi mutlu ve heyecanlı hissediyorum. Köpek korkusu varken bile en büyük köpekleri sevebiliyorum. Evde yemek yemek biriktiriyoruz, okulda kumbarada para biriktiriyoruz onlar için.” şeklinde konuştu.

Öğrencileriyle yemek artıklarını hayvanla dağıtıyor