SON DAKİKA

Haber Rizem

Nijeryalı öğrenciler Türkiye bursları için ter döküyor

Nijeryalı öğrenciler Türkiye bursları için ter döküyor
Bu haber 09 Ağustos 2018 - 16:22 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Birliği Başkanlığı (YTB) Afrika Koordinatörü Burhan Başoğlu, mülakatların bugün itibarıyla başladığını ve toplam 3 gün süreceğini söyledi.

FAZLA SAYIDA UYGULAMA VAR

Burhan Başoğlu, “3 gün her tarafında düzenleyeceğimiz mülakatlara 94 öğrenci girecek ve bunlardan takriben 70 öğrenci Türkiye’de burslu eğitim alma fırsatı elde edecek.” dedi.

Türkiye burslarının 2012 yılında başladığını vurgulayan Burhan Başoğlu, “Her sene internetten yaklaşık 100-150 bin uygulama alıyoruz ve bunların takriben 5 bini burs kazanarak lisans ve lisansüstü seviyelerinde burs kazanıyor.” diye konuştu.

Burahan Başoğlu, Nijerya’dan lisans burslarından ayrı olarak birkaç ay evvel lisansüstü seviyesinde de 102 adayın mülakata girdiğini kaydetti.

“İLİŞKİLERİN ARTMASINA KATKI SUNUYORLAR”

Burslu öğrencilerin keza kendi ülkeleri keza de Türkiye için yardımcı işler yaptıklarına dikkati çeken Burhan Başoğlu, “Türkiye’de okuyan öğrenciler Türkçe’yi iyi öğreniyor ve ülkelerine döndükten daha sonra yararlı işler yapıyorlar. Türk firmaları başta elde etmek üzere millet kurum ve kuruluşlarında tahsis yapabiliyorlar. Bu öğrenciler ayrıca iki ülke arasındaki ikili ilişkilerin artmasına da katkı sağlıyorlar.” ifadelerini kullandı.

Nijeryalı öğrenciler Türkiye bursları için ter döküyor

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER