'Muhteşem Cuma'da Kartla 3,4 Milyar Liralık Harcama Yapıldı
- Ekonomi

‘Muhteşem Cuma’da Kartla 3,4 Milyar Liralık Harcama Yapıldı

Bankalararası Kart Merkezi (BKM), 23 Kasım Cuma gününe ilişkin kartlı ödeme verilerini açıkladı. Buna tarafından, Kasım ayının 4. Cuma gününe denk gelen ve Türkiye’de “Süper Cuma”, “Olağanüstü Cuma” ve “Efsane Cuma” gibi isimler de verilen alışveriş festivalinde mağazalar çoğu ürüne indirim uygulayarak müşterilerine fırsatlar sundu. Bilhassa Türkiye’de bankalar, yaptıkları kampanyalarla bu günü kart kullanıcıları için daha cazip hale getirdi.

Verilere göre, bu yıl Müthiş Cuma’da (23 Kasım) kartla yapılan alışverişler geçen yılın benzer dönemine kadar (24 Kasım) yüzde 38 artarak 3,4 milyar liraya yükseldi. Laf konusu günün etkisiyle bir günde kullanılan kart adedi yüzde 80 artarak 2 milyona ulaştı, 23 Kasım’da 2 milyon öbür kart internetten ödemelerde kullanıldı. Efsane Cuma’da kullanılan kartların yüzde 5’ine eşit gelen 110 bin adedinin birincil defa internetten ödemelerde kullanılması, indirimlerden yararlanmak için kart kullanıcılarının internet kanalını tercih ettiğine göze çarpan etti.

3 KARTLI ÖDEMEDEN BİRİ İNTERNETTEN

İnternetten kartla yapılan alışveriş tutarı ise geçen yılın aynı dönemine tarafından yüzde 68’lik artışla 975 milyon lira seviyesinde gerçekleşti. Kartlı ödemeler içindeki internetten ödeme payı rekor kırarak yüzde 29 seviyesine ulaştı. Kartlarla internetten gerçekleştirilen 975 milyon liralık tutarın yüzde 62’sine eşit gelen 602 milyon liralık kısmı elektronik eşya, giyim ve hava yolları sektörlerinde gerçekleşti. en fazla ödeme yapılan elektronik eşya sektörü internetten toplam kartlı ödemelerin yüzde 37’sini oluştururken, giyim ve aksesuar sektörü yüzde 17’sini, hava yolları sektörü ise yüzde 8’ini oluşturdu.

EN FAZLA İNTERNETTEN ÖDEME SEÇIM EDEN ŞEHIR HALKI IĞDIR

Türkiye’nin her yerinden kullanıcılar internetten alışveriş imkanı sayesinde kendilerine cazip gelen ürünlere ulaşırken, topluluk nüfusun etkisiyle internetten alışverişlerin yüzde 36’sı yani üçte biri İstanbul’daki kullanıcılar kadar yapıldı. Toplam kartlı ödemeler içindeki internetten ödemeler baz alındığında ise maksimum internetten alışveriş tercih eden iller yüzde 40 ile Iğdır, yüzde 34 ile Kırklareli ve yüzde 33 ile Çanakkale oldu.