SON DAKİKA

Haber Rizem

MHP’nin kongre sürecini karıştıran egemen ev hapsinde

MHP’nin kongre sürecini karıştıran egemen ev hapsinde
Bu haber 29 Ağustos 2018 - 9:59 'de eklendi ve 123 views kez görüntülendi.

Ankara 26. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada Yaz’ın avukatı ve yakınları hazırlanmış bulundu. Sanık Burhan Yaz, duruşmaya tutsak bulunduğu Belirgin Kapalı Cinayet İnfaz Kurumundan Ses ve Görünüm Bilişim Sistemi (SEGBİS) yoluyla katıldı.

25 AY TUTSAK KALDI

Yaklaşık 25 aydır esir olduğunu demeç eden Burhan Yaz, esasa ilişkili savunmasını hazırlayamadığı için süre verilmesini istedi. Önceki celsede soruşturmanın genişletilmesini istek ettiğini gösteren Yaz, “Bu konuda karar verildi mi, verilmedi mi bana bildirilmesini istiyorum. Bildirilmediği halde heyetin taraflı olduğunu düşünerek reddi dominant talebinde bulunacağım.” dedi.

TERHIS TALEP ETTİ

Şemdinli iddianamesini hazırlayan savcı Ferhat Sarıkaya’nın beyanları sebebiyle tutukluğunun devamına karar verildiğini savunan sanık Yaz, “Ilk Olarak bu Cinayet Muhakemesi Kanunu’na tutarsız. Cemaat, aynı beni kullandığı gibi Sarıkaya da kullanmış. FETÖ’den para yardımı alan ve yurt dışına giden Sarıkaya hakkında dava bile açılmadı. Ben ise Sarıkaya’nın beyanları üzerine tutukluyum. Adaletli bir karar vereceğinize inanıyorum, tahliyemi istek ediyorum.” ifadelerini kullandı.

FETÖ üyesi olmadığını, soruşturma aşamasında verdiği beyanları okumadan imzaladığı gerekçesiyle kabul etmediğini dile getiren eski baskın Yaz, “MHP davasında verdiğim kararın aleyhime kullanıldığını değerlendiriyorum.” diye konuştu.

Müzakerenin ardındaki ara kararını açıklayan duruşma heyeti, Yaz’ın tutukluluğunun konut hapsine çevrilmesine karar verdi.

MHP’NİN KONGRE SÜRECİ

Sanık Yaz, Ankara 2. İcra Mahkemesi hakimiyken, MHP’li muhaliflerin 18 Haziran 2016’da topladıkları olağanüstü kurultay hakkında bahşedilen önlem kararını kaldırarak kurultayın yapılabileceği yönünde karar vermişti.

MHP yönetiminin Yaz hakkında HSYK’ye sunulan şikayet dilekçesinde, “Kasten ve ideolojik gerekçelerle yetkisiz ve görevi olmayan bir konuda, gerçek dışı ifadelere ve delillere dayanılarak karar tesis ettiği” belirtilmişti.

FETÖ’nün darbe girişiminin gerisinde meslekten ihraç edilen Yaz, 9 Ağustos 2016’da tutuklanmıştı.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER