Memura Verilen Aile Yardımının Memur Emeklilerine de Verilmesi Planlanıyor
- Ekonomi

Memura Verilen Aile Yardımının Memur Emeklilerine de Verilmesi Planlanıyor

Memur emeklilerine ilave kazanç imkanı doğdu. Memurlara verilen aile yardımının memur emeklilerine deödenmesi gündemde. Konfederasyonların talebi, toplu kontrat masasında bir çok kere görüşülmüş, ama karara bağlanamamıştı. Bu kez de, 7 Aralık’ta gerçekleşecek Ulus Personeli Danışma Kurulunda masaya yatırılacak.

3 BİN 600 ILAVE GÖSTERGE

Aile Egzersiz ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk başkanlığında, bakanlığın Reşat Moralı Salonu’nda gerçekleştirilecek toplantıya, Memur-Sen, Türkiye Kamu-Sen ve KESK yöneticilerinin yanı sıra hizmet kollarında yetkili sendikaların genel başkanlarının da katılması bekleniyor. Bu yılki ikinci ve son toplantısını yapacak olan kurulda, emekliye aile yardımının yanı sıra, 3600 ek gösterge de gündeme getirilecek.

“EN MANÂLI KONUMUZ”

Konuyla ilgili yorumlama yapan Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Hacı Bayram Tonbul, memur haklarından emeklilerin de faydalanması gerektiğini söyledi. Danıştay’ın bu konuda olumlu kararı olduğunu ve Anayasa’da hüküm yer aldığını belirtti. Tonbul şunları söyledi: “Biz keza çalışanların keza de 2 milyon memur emeklisinin haklarını savunuyoruz.Memurlar emekli olduğunda bazı haklarını kaybediyor. Bunların en önemlisi de eş ve çocuk (aile) yardımıydı. Biz en başından, ’emekliler eşinden, çocuğundan mı ayrılıyor fakat aile yardımı kesiliyor’ diye yola çıkmıştık. KPDK’da aile yardımının memur emeklilerine ödenmesi konusunda taleplerimizi dile getireceğiz. 7 Aralık’taki toplantıda bu konu gündemde olacak. ”

TAKVIYE KAÇ LİRA?

Halk personeline ödenen aile yardımı hesaplanırken çocuk sayısı ve eşin çalışıp çalışmadığı dikkate alınıyor. Eşi çalışmayan çocuksuz memura, 251 lira ödeniyor. 0-06 yaş her çocuk için 58 lira, 6 yaş üstü çocuk için ise 29 lira veriliyor. İki çocuklu eşi çalışmayan memura toplamda aylık 367 lira aile yardımı desteği veriliyor.

SKK VE BAĞ-KUR’LU İÇİN EMSAL OLUR

Türkiye Emekliler Derneği’nin (TÜED) Hukuk Danışmanı avukat Cafer Tufan Yazıcıoğlu, aile yardımının memur emeklisinin geçimi için önemli olduğuna dikkati çekti. Ödeneğin, emeklilikten daha sonra kesildiğini belirten Yazıcıoğlu, aile yardımının aralıksız hale gelmesi gerektiğini dile getirdi. Yazıcıoğlu, KPDK’dan çıkacak olumlu kararın, SSK ve Senet-Kur emeklileri için de emsal olacağını söyledi.