SON DAKİKA

Haber Rizem

MEB’den LYS sonuçları hakkında izah etme

MEB’den LYS sonuçları hakkında izah etme
Bu haber 08 Ağustos 2018 - 0:13 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Ercan Türk, bir liseye yerleşemeyen öğrencilerin büyük kısmının yalnızca Anadolu lisesi tercihi yaptığını belirtti.

Türk, şöyle konuştu:

“30 Temmuz’da liselere yatırma sonuçlarının açıklanmasından sonradan tüm öğrencilerimizin bir ortaöğretim kurumuna yerleştirileceğini ve hiçbir öğrencimizin istemediği bir okul türünde öğrenim görmemesini temin etmek için incelemeler yapacağımızı söylemiştik. Bu talepleri karşılamak üzere 16 Anadolu lisesi açtık, 38 mesleki ve teknik eğitim Anadolu lisesini çok programlı Anadolu lisesine dönüştürdük. Bir Takım okullarımızın da kullanılmayan manâsız dersliklerini mevcut Anadolu liselerimize devir ederek, kapasite oluşturma yoluna gittik.”

58 BİN KONTENJAN

Anadolu liselerinin kontenjanlarının da artırıldığını anlatan Ercan Türk, “643 Anadolu lisemizin kontenjanlarını artırarak, 6 Ağustos’ta başlayan yerleştirmeye esas nakil sürecinde toplam 58 bin Anadolu lisesi kontenjanı oluşturduk ve öğrencilerimizin tercihine açtık.” dedi.

“ÖĞRENCİLER, İSTEDİĞİ OKUL TÜRÜNDE EĞİTİM ALACAK”

Yeni açılan, dönüştürülen ve kontenjanları artırılan liselerin, yerleşemeyen öğrencilerin taleplerini karşılayacak durumda olduğuna muhabere eden Türk, “Bir Takım öğrencilerimiz yerleştiği halde okulunu başkalaşmak ya da ikametine daha yakın bir okulda oluşan manâsız kontenjanlara nakil edinmek isteyecek. Dolayısıyla başvuruların tekrar aynı okullarda yoğunlaşması sebebiyle birincil nakil sürecinde de bazı öğrencilerimiz yerleşemeyebilir. Ama öğrenci ve velilerimiz açısından bir telaşa mahal olmayacak. Eğitim-öğretim başlamadan önce tüm öğrencilerimizin istediği okul türünde öğrenim görmelerini sağlayacağız.” değerlendirmesinde bulundu.

“EK TEDBİRLER ALINABİLİR”

Ercan Türk, her nakil döneminin gerisinde ek tedbirler alınabileceğini söyleyerek, “Sonuçların açıklandığı her dönemde, tekrar bir çalışma yapma ihtiyacı ortaya çıkarsa fakat bu, veriler üzerinden yapılabilecek bir yorumdur. O tarihte bunlar Bakanlığımızca değerlendirilecektir.” diye konuştu.

Yerel yerleştirmeye nakil sürecinde, öğrencilerin “mezun oldukları okulda geçirdikleri dönem sayısı”nın ve “seçim önceliği”nin dikkate alınmayacağını vurgulayan Türk, şunları kaydetti:

“Öğrencilerimiz, birincil yerleştirmeler yapılırken ‘Ortaöğretime Geçiş Tercih ve Koyma Kılavuzu’ esaslarına tarafından yerleştirildi. Bu kez ‘Yerleştirmeye Esas Nakil Kılavuzu’ işleyecek. Dolayısıyla ilk yerleştirmelerde kılavuz tüm öğrencilere aynı şartlarda uygulanmışsa, bu rehber hem yerleşemeyen keza de yerleştiği halde nakil yapacak öğrencilere eşit olarak uygulanacağı için burada bir eşitsizlik veya öğrencilerin aleyhine bir durum laf konusu olmayacak.”

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER