Mars’tan Gelen Ilk Sesler Kaydedildi

Mars'tan Gelen Ilk Sesler Kaydedildi
Mars'tan Gelen Ilk Sesler Kaydedildi
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Geçtiğimiz hafta Mars’a inen NASA’nın InSight uzay aracı gezegendeki bilimsel verileri biriktirmek için harekete geçti ve kızıl gezegendeki rüzgarın sesini kaydetti. Mars’ın sesini kaydeden uzay aracı InSight’ın baş araştırmacısı Bruce Banerdt, “Bu sesin yakalanması planlanmamış bir şart oldu. Fakat misyonumuzu adadığımız şeylerden biri Mars’taki devinimi ölçmek ve bu devir doğal olarak ses dalgalarının neden olduğu hareketi de içeriyor” dedi.

RÜZGARIN HIZI 15 İLA 25 KM/H

Rüzgarın sesi, InSight’taki hava basıncı sensörü ve sismometre yoluyla kaydedildi. Hava basıncı sensörü, hava titreşimlerini doğrudan algıladığında, sismometre, Mars rüzgarının InSight’ın güneş panellerinden üflediği titreşimleri kaydetti. Bilim insanları rüzgarın hızının 15 ila 25 KM/H aralarında olduğunu varsayım ediyor.

MARS’TAN GELEN ILK RÜZGAR SESİ

InSight bilim ekibinin bir parçası olan Tom Pike, “Uzay aracının kenarlarındaki güneş panelleri rüzgarın basınç dalgalanmalarına tepki veriyor. InSight panelleri çanak görevini görüyor Mars rüzgarı panellere çarpıyor. Güneş panellerinden gelen iniş titreşimlerinin yönü rüzgarın yönü ile eşleşiyor” açıklamasını yaptı.

Videodaki ses, insan kulağının duyması için iki oktav yükseltildi. Videoda Mars’tan gelen ilk rüzgar sesi duyulabiliyor.