SON DAKİKA

Haber Rizem

Kuzey Marmara Otoyolu inşaatının son hali görüntülendi

Kuzey Marmara Otoyolu inşaatının son hali görüntülendi
Bu haber 03 Ağustos 2018 - 17:21 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Çalışmalarda gelinen noktaya ilişkin gazetecilere açıklama yapan Ulaştırma ve Altyapılar Bakanı Cahit Turhan, İstanbul Kuzey Marmara Otoyolu İnşaatı Avrupa Yakası kesimindeki Tayakadın şantiye alanında incelemelerde bulunarak, yetkililerden data aldı.

Projeyle İstanbul büyük kasaba içi ulaşımında yaşanan sorunları çözmeyi, rahat, konforlu, güvenli, idareli ulaşım sağlamayı ve İstanbul’un yeni gelişim alanları ile ilgili ulaşım altyapısına hizmet etmeyi amaçladıklarını söyledi.

Kuzey Marmara Otoyolu inşaatının son hali görüntülendi

“ÇATALCA VE GEBZE BU SİSTEME ENTEGRE EDİLECEK”

Projenin İstanbul’un batısında Kınalı Kavşağından başlayıp, Adapazarı’nın doğusunda Akyazı Kavşağında TEM Otoyolu ile entegre olacağını gösteren Turhan, “Bu kesim, İstanbul Üçüncü Havaalanı’nın karayolu ulaşımı, İstanbul şehir içindeki bağlantılarını sağlayacak olan 26 şerit kapasiteli otoyolu oluşturuyor, İstanbul Büyük Havalimanı’na ulaşımı sağlayacak 4 adet kavşağı bünyesinde barındırıyor. Bu proje bununla birlikte İstanbul’un doğu yerleşimlerindeki trafik hareketini, diğer ulaşım altyapısı sistemleri ile de entegre etmiş olacak. Şöyle oysa, İstanbul’un doğusundan gelen trafik, Reşadiye Kavşağı ile Çamlık Kavşağı, yine Kurtköy Kavşağı, batısında Odayeri ve Mahmutbey Kavşağı, 29 Ekim’de açmayı hedeflediğimiz Tayakadın ve Yassıören Kavşakları ile İstanbul’un mevcut ulaşım altyapısında hizmet veren yolları ile entegre olacak. Sene sonuna içten da Çatalca’yı ve Gebze’yi bu sisteme entegre etmeyi planlıyoruz.” dedi.

Cahit Turhan, projenin İstanbul şehir halkı içinde yaşanan trafik yoğunluğunu hafifleteceğine dikkati çekerek, bu projenin İstanbul Büyük Havalimanı dışındaki kesimlerinde 2×4 şeritli şekilde hizmet vereceğini aktardı. Projenin İstanbul’un büyük kasaba içindeki trafiğini hafifletmesinin yanı sıra sağlayacağı diğer yararlardan da bahseden Turhan, İstanbul’dan geçmek zorunda olan transit, bölgesel ve uluslararası trafiğin de büyük kasaba içine girmeden, tehlikesiz ve konforlu şekilde, gürültü ve hava kirliliği yapmayıp İstanbulluları rahatsız etmeden, ulaşımına katkı maddesi sağlayacağını dile getirdi.

PROJE 7 KESİMDEN OLUŞACAK

İstanbul Kuzey Marmara Otoyolu Projesi’nin toplam 7 kesimden ulaşacağını anımsatan Turhan, “Bunun üçüncü kesimini geçtiğimiz yılarda Odayeri-Kurtköy arasını, Mahmutbey ve Çamlık bağlantılarıyla Yavuz Sultan Selim Köprüsü de içinde, hizmete açmıştık. Şu Anda ayak but kalan kesimlerini de açıyoruz. Dördüncü kesim yani Kurtköy- Dilovası Liman bağlantısı ve liman bağlantısı ile İzmit Kuzey Geçişi arasındaki Sevindikli Kavşağı’nı da bu sene içerisinde hizmete açarak İstanbul’a doğudan gelen trafiği, İzmit- Gebze, Gebze-Kurtköy, Kurtköy-Ümraniye ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü arasındaki kapasite üstünde hizmet veren ulaşım sistemini yani TEM Otoyolu’nu da kayda değer ölçüde rahatlatmış olacağız.” dedi.

Kuzey Marmara Otoyolu inşaatının son hali görüntülendi

“HAVA ULAŞIMINDA YAŞANAN SIKINTILAR ORTADAN KALKACAK”

Turhan, proje bünyesinde bulunan 7’inci kesim diye sözcük grubu edilen Habipler-Hasdal bağlantısının da İstanbul şehir içi trafiğinde önemli devir üstleneceğini belirterek, “Bu kesim, İstanbul’da Başakşehir Kavşağı’ndan başlayıp, Habipler Kavşağı ve Gaziosmanpaşa ilçemizde Gazi mahallesinin altından 3,5 kilometre uzunluğunda bir tünelle geçilerek Hasdal Kavşağı’na bağlanılacak. Bu kesimde de çalışmalarımız seri şekilde devam ediyor. Orayı da önümüzdeki sene yine yaz ortalarında trafiğe açmayı planlıyoruz. Burası da İstanbul şehir halkı içinde en yoğun trafiği taşıyan Mahmutbey Batı Kavşağı ile Fatih Sultan Mehmet Köprüsü arasındaki kesime 2×4 şeritli yani günde 200 bin trafiği rahatlıkla taşıyabilecek bir ulaşım altyapısı olarak hizmet verecek. Bütün bu projeler ayak bacak hizmete girdiğinde İstanbul’da yaşayan vatandaşlarımızın günlük olarak hayatlarındaki ulaşım hizmetine kayda değer katkılar sağlayacak. İstanbul dışından gelen vatandaşlarımız da daha konforlu, bakımlı, ekonomik ve kısa sürede ulaşım hizmetlerinden yararlanmış olacak.” ifadelerini kullandı.

Kuzey Marmara Otoyolu inşaatının son hali görüntülendi

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER