SON DAKİKA

Haber Rizem

Çanakkale’den Edremit Körfezi’ne yeni ulaşım yolu

Çanakkale’den Edremit Körfezi’ne yeni ulaşım yolu
Bu haber 03 Ağustos 2018 - 17:20 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Çanakkale ’nin Bayramiç ilçesinden, Edremit Körfezi’ne dek uzanan dağ yolu, bugüne dek daha fazla çiftçiler tarafından kullanılıyordu. Dağ yolunun, Çanakkale-Edremit aralarında ulaşımı sağlayan karayoluna dönüşmesi için Çanakkale İl Özel İdaresi ile Balıkesir Büyükşehir Belediyesi göre çalışma başlatıldı. Çalışmalara Bayramiç Belediyesi ’nin de katkı maddesi verdiği belirtildi.

Yolun Çanakkale sınırlarında kalan 16 kilometrelik bölümü İl Özel İdaresi, Balıkesir sınırlarındaki 13 kilometresinin ise Büyükşehir Belediyesi göre yapılacağı açıklandı. Yangın sezonunun bitimiyle birlikte dağ yolundaki araştırmalar sürat kazanacak ve kısa sürede yapımı tamamlanarak hizmete açılacak.

28 KİLOMETRELİK YOL

Çanakkale ’nin Bayramiç ilçesinin Serhat köyünden, Balıkesir ’in Edremit ilçesinin Narlı köyüne dek uzanan toplam 28 kilometrelik yolun, 7 metre genişliğinde olacağı açıklandı. Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, beraberinde Bayramiç Kaymakamı Ramazan Kendüzler, Bayramiç Belediye Başkanı AK Partili Sadettin Arslan, İl Özel İdaresi, karayolları ve orman yetkilileri ile birlikte bölgede incelemelerde bulundu.

Vali Orhan Tavlı, yöre halkı kadar ‘Cennet Yolu’ olarak adlandırılan 28 kilometre uzunluğundaki dağ yolu hakkında yetkililerden bilgi aldı. Tavlı, çalışmaların tamamlanması ile birlikte Çanakkale’den Edremit Körfezi’ne gideceklerin daha hissetme olan bu yolu kullanarak, ayrıca zamandan kazanacaklarını ayrıca de Kazdağları ’nın doğal güzelliklerini görme fırsatı bulacaklarını açıklama etti.

Serhat köyünde yaşayan Zeki Sezer ise yolun asfaltlanmasının ardındaki bölgedeki turizmin canlanacağını belirterek, “Bu yolun asfaltlanmasıyla yöredeki bir çok köylü üzümünü, şeftalisini ve elmasını daha iyi pazarlama imkanı bulacak.” dedi.

YOL 35 KİLOMETRE KISALACAK

Bayramiç-Edremit arasındaki 28 kilometrelik yol, şu lahza Çanakkale ’den Ayvacık ilçesi güzergahını kullanarak Edremit ’e ulaşan vatandaşlara mesafeyi takriben 35 kilometre daha kısaltacak. Yeni yol, Bayramiç’te ikamet edenlere de Edremit ’e gitmek için 60 kilometrelik üstünlük sağlayacak.

Çanakkale'den Edremit Körfezi'ne yeni ulaşım yolu

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER