SON DAKİKA

Haber Rizem

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu: ‘ Akdeniz’deki Doğalgaz Arama…

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu: ‘ Akdeniz’deki Doğalgaz Arama…
Bu haber 08 Eylül 2018 - 18:42 'de eklendi ve 93 views kez görüntülendi.

Güney Kıbrıs Rum kesiminin Akdeniz’deki tek yanlı doğal gaz arama faaliyetlerine ilişkin değerleme yapan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, “Eğer bu bir haksa kuzeyin veya güneyin bir hakkı değildir. Bu hak Kıbrıs’ın genelini kapsayan bir hakdır. Güneyin savunduğu benim hakkımdır, dediği noktada benzer değerde Kuzey’in da hakkının olduğunu bilinmesini isterim” dedi.

Yeni Alanya Gazetesi’nin 51. Yıldönümü ile Dim TV’nin de 1. Yıl dönümü münasebetiyle Alanya’ya gelen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu Alanya Gazeteciler Cemiyeti’ni (AGC) ziyaret etti. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, burada gazetecilerin sorularını yanıtladı.

“Alanya-Girne deniz otobüsü seferlerinin başlamasının sebebi sayın bakanımız”

Ziyarette konuşan Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkan Vekili, Alanya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mehmet Ali Dim, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu ağırladıklarını söyledi. Başkan Dim,” Sağ olsun gösteri ettik sayın bakanımızı bizi kırmadılar geldiler. Aslında Alanya’ya çok yabancı değiller. Alanya’da son dönemlerde en çok konuşulan konulardan birisi olan ve takriben 5 yıl aradan sonradan Alanya-Girne deniz otobüsü seferlerinin başlamasının sebebi sayın bakanımız Çünkü Alanya’da böyle bir talep olduğunu ilettiğimiz de sağ olsun çok emek verdi ve bu seferler başladı” dedi.

Yeni Alanya Gazetesi’nin 51. Yıldönümü ile Dim TV’nin de 1. Yıldönümü münasebetiyle Alanya’ya geldiğini aktaran Bakan Fikri Ataoğlu ise KKTC ile Alanya arasındaki gemi seferlerinin tekrar başlamasının önemli olduğunu vurguladı. Alanya ile KKTC aralarında oluşacak bir köprünün daha sağlam olması gerektiğini anlatan Ataoğlu, “Alanya ile gemi seferleri başladı. Alanya ile KKTC arasında turizmde müşterek bir gelişmenin nasıl olacağına karşın müşterek alınacak kararlar, Alanya’mızın da kış turizminde hareketlilik yakalamasına vesile olabiliriz. Biz bunu ufak adada başardık. Önümüzdeki günlerde adada yaptığımız fırsatlar ve imkanların burada da olacağına inanıyoruz. KKTC ve Anavatan Türkiye olarak kardeş olduğumuz inancı içerisinde hareket ettiğimiz vakit içerisinde elimizden geleni yapacağız. Bu adımlarla ekonomimize katkı maddesi sağlayacağımıza inanıyorum. Geçmişten günümüze değin gelen bağlar var ve devam ediyor. Bu bizim görevimiz ve bu köprünün ayaklarını sağlamlaştırarak belirlenmiş adımlarla ekonomimize katkı maddesi sağlamış olacağız” diye konuştu.

Güney Kıbrıs Rum kesiminin Akdeniz’deki tek yanlı doğal gaz arama faaliyetlerine ilişkin bir soruya yanıt veren, Bakan Ataoğlu,”Eğer bu bir haksa kuzeyin veya güneyin bir hakkı değildir. Bu yargı Kıbrıs’ın genelini kapsayan bir hakdır. Güneyin savunduğu benim hakkımdır, dediği noktada aynı değerde Kuzey’in da hakkının olduğunu bilinmesini isterim” ifadelerini kullandı.

Ataoğlu, Türk ekonomisine yapılan müdahalelerde KKTC’nin duruşunu değerlendirdi

Ataoğlu, Türk ekonomisine yapılan müdahalelerde KKTC’nin duruşunu da değerlendirdi. Ataoğlu,”Biz hepimiz tüm Türkler olarak bilinmesi gerekir fakat anavatan Türkiye’nin KKTC olan kardeşliği geçtiğimiz bu süreçte de kendini ispatladığı, o dönemleri de gözünde bulundurarak bugün eğer yapılan bir hareket Türkiye’ye yapılmışsa o hareket bize de yapılmış diye sayarız. Netice itibariyle benzer para birimini paylaştığımız Türk lirasının bedel kaybetmesi Türkiye’de duyulan sıkıntılar dek da KKTC’de duyulduğunu ve bu duyulan sıkıntılar karşında daha önemli bir şekilde durmamız gerektiğine inanıyorum. Bu sonuçsuz kalacak değildir. Önümüzdeki kısa sürede hedeflenen ne ise bu hedeflere ulaşacağımıza inanıyorum” şeklinde konuştu.

Bakan Ataoğlu, konuşmasının peşinde AGC’nin ziyaret defterine düşüncelerini yazdı. – ANTALYA

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER