Kırmızı ette gümrük vergisi indirimi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ulusal Kırmızı Et Konseyi Yönetim Kurulu Başkanı Hacıince: “Yurt içi kırmızı et üretimi, tüketimi karşılama noktasına gelinceye kadar sadece besilik hayvanların ithalatı sürekli olmalı ve besicilerin taleplerini karşılayacak şekilde yapılmalı. Kesimlik hayvan ve karkas etin gümrük vergisi oranlarında yapılan düzenlemeler, et arzındaki yeterliliğin sağlanması, piyasadaki fiyat dalgalanmalarının stabilize edilmesi ve özellikle spekülatörlerin piyasa üstündeki olumsuz etkilerinin ortadan kaldırılması için alınmış tedbirlerdir” açıklamasında bulundu.

Ulusal Kırmızı Et Konseyi (UKON) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Hacıince, kesimlik hayvanlar ve karkas ette gümrük vergisi oranlarının indirilmesinin et arzındaki yeterliliğin sağlanması, piyasadaki fiyat dalgalanmalarının stabilize edilmesi amacıyla alınan tedbirler olduğunu belirterek, “Kısa vadede piyasa istikrarını sağlamak için yurt içi kırmızı et üretimi, tüketimi karşılama noktasına gelinceye kadar sadece besilik hayvan ithalatı sürekli olmalı ve besicilerin taleplerini karşılayacak şekilde yapılmalıdır.” değerlendirmesinde bulundu.

Hacıince, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye’de kırmızı et tüketiminin arttığına ve üretimin tüketimi karşılayabilir durumda olmadığına işaret etti.

Arz eksikliğinden kaynaklanan fiyat dalgalanmalarının bugünün sorunu olmadığını belirten Hacıince, şunları kaydetti:

“Ülkemizde besilik hayvan ithalatı Et ve Süt Kurumu aracılığıyla yürütülmektedir ancak istenilen miktarda hayvanın et üretimine dahil edilememesi ve besicilik faaliyetiyle uğraşan kesimlerin yetersiz kapasiteyle çalışması et üretiminde azalışa sebep olmaktadır. Bu nedenle işletmeler kesime gelen hayvanlarını, yeni hayvan girişi gerçekleşene kadar bekletmeyi tercih etmektedirler. Bu da et üretim miktarlarında dalgalanmalara yol açmaktadır.”

Kısa vadede piyasa istikrarının sağlanmasına katkı için atılması gereken adımlara ilişkin değerlendirmelerde bulunan Hacıince, “Yurt içi kırmızı et üretimi, tüketimi karşılama noktasına gelinceye kadar sadece besilik hayvanların ithalatı sürekli olmalı ve besicilerin taleplerini karşılayacak şekilde yapılmalı.” ifadesini kullandı.

Hacıince, hayvancılığın gelişmesi için orta ve uzun dönemli, kırmızı et ve süt sektörünün çıkarlarını koruyan, üreticinin sürdürülebilir üretim yapacağı, sanayicinin yatırımlarını büyüterek istihdam sağlayacağı, tüketicinin sağlıklı, güvenli ve ucuz et tüketebileceği yapılanmaya ihtiyaç olduğunu vurgulayarak, şu görüşleri ifade etti:

“Bakanlığımız, sürdürülebilir kırmızı et üretimi için Milli Tarım Projesi ile sektöre dönük önemli adımlar atmıştır. Bu adımların yakın zaman içinde olumlu etkilerinin görüleceğine inanıyoruz. Kesimlik hayvan ve karkas etin gümrük vergisi oranlarında yapılan düzenlemeler, et arzındaki yeterliliğin sağlanması, piyasadaki fiyat dalgalanmalarının stabilize edilmesi ve özellikle spekülatörlerin piyasa üstündeki olumsuz etkilerinin ortadan kaldırılması için alınmış tedbirlerdir.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Bakanı Faruk Çelik, alınacak kararlarda yurt içi üretim maliyetlerinin dikkate alınacağını ve üretici mağduriyetlerine asla müsaade edilmeyeceğini belirtti. Konseyimiz de sürdürülebilir et üretiminin sağlanmasında tüm tarafların haklarını korumaya yönelik çalışmalarına devam edecek ve sektörde istikrarın bozulmasına müsaade etmeyecektir.”