SON DAKİKA

Haber Rizem

Kenger Bitkisinden Elde Edilen Sakızın Kilosu Bin Lira Olunca Taneyle Satılmaya Başladı

Kenger Bitkisinden Elde Edilen Sakızın Kilosu Bin Lira Olunca Taneyle Satılmaya Başladı
Bu haber 02 Eylül 2018 - 14:56 'de eklendi ve 281 views kez görüntülendi.

Sivas ve Malatya çevresinde kenger bitkisinin kök kısmından elde edilen kenger sakızı, kilogram fiyatı geçen sene 600 lira civarındayken, bu yılki fiyatı bin lirayı buldu. Sakızın toplanmasının kuvvet olması, toplayan kişi sayısının eksik olması ve kış aylarının verimsiz geçmesinden nedeniyle fiyatının bu yıl geçen yıla oranla arttığı ifade ediliyor.

KİLOSU BİN LİRA OLAN SAKIZ GELECEK YIL DAHA DA ARTACAK

Sivas’ta kenger satışı yapan esnaflardan Mustafa Kömsöken ise fiyat artışının bu şekilde devam etmesi durumunda gelecek yıl fiyatının bin 200 lira ile bin 500 lira aralığında olacağını söyledi.

TOPLAMASI ZOR OLDUĞU İÇİN KİLOSU BİN LİRAYI BULDU

Mustafa Kömseken kenger sakızının bir ay her tarafında çiğnenebileceğini ifade ederek, “Kenger sakızı ağırlıkla Sivas ve Malatya bölgesinde toplanıyor. Toplaması, sarma olayının baski olması, dağlık bölgelerde yetişmesi ve toplayanın eksik olmasından dolayı pahalı. Geçen yıl kilogram fiyatı 600 TL civarındayken bu yıl kilogram fiyatı bin liraya dek çıktı.

BİR SAKIZ BİR AYDA TÜKETİLEBİLİR

Diş sağlığı, çene sağlığı ve mide rahatsızlıklarına iyi geliyor. Yüz felci geçirenlere şifalıdır ve özellikle yüz kırışıklığını önler. Kenger sakızı jurnal sıradan yarım saat çiğnendiği zaman 1 ay tüketilebilir” dedi.

TANE İLE SATILIYOR

Kenger sakızının pahalı olmasından nedeniyle tane ile satıldığını belirten Kömseken, tane fiyatının ise 2 lira ile 5 lira aralarında değiştiğini söyledi. Kömsöken, “Bu sakızın tane fiyatı ise 2 lira, 3 lira ve 5 lira aralığında değişiyor. Kenger sakızındaki bu dek fiyat artışının nedenlerinden biri ise bu yılın verimsiz geçmesi ve yağışların olmamasıdır. Kenger sakızının gelecek sene fiyatı şayet bin 200 ya da bin 500 lirayı bulabilir” diye konuştu.

Uzun yılladır gurbetçi olarak İngiltere’de yaşayan Sivaslı Cahit Çetinbaş ise memleketine her geldiğinde yurt dışındaki arkadaşlarına kenger sakızı götürdüğünü ve tadı yurt dışındaki sakızlardan farklı olduğu için arkadaşlarının sevdiğini söyledi.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER