Kara Şimşek’e Özendi, 1993 Model Otomobilini Konuşturdu

Kara Şimşek'e Özendi, 1993 Model Otomobilini Konuşturdu
Kara Şimşek'e Özendi, 1993 Model Otomobilini Konuşturdu
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Konya’nın Beyşehir ilçesinde bir kişi, bir dönem televizyonda yayınlanan “Kara Şimşek” adlı diziye özenerek, 19 yıldır bindiği otomobilini konuşur ışık halkası getirirken akıllı cep telefonuyla kumanda edilebilen bazı fonksiyonlar kazandırdı. Otomobilin motoru bu sayede cep telefona yüklenen yazılımla uzaktan kontak anahtarı kullanılmadan çalıştırılabiliyor, cam ve kapıları da açılabiliyor.

19 YILDIR ARABA KONUŞUYOR

Beyşehir’de bir ulus kurumunda atama yapan yüksek okul mezunu olan 45 yaşındaki Aytekin Çınar, 19 yıldır bindiği lakin bundan böyle üretimi yapılmayan Kuş serisi otomobiline görenlerin şaşkınlıkla karşıladığı garip bazı fonksiyonlar kazandırdı. Boş zamanlarında elektronik, yazılım ve donanım işleriyle uğraştığını bildiren Çınar, çok eskiden televizyonlarda herkesin severek izlediği dizi film ‘Kara Yıldırım’ten etkilenerek 19 yıldır bindiği otomobilini uzun senelerdir yürüttüğü çalışmalar sonucunda konuşur hale getirdi. Çınar, araca zeki cep telefonuyla kumanda edilebilen bazı fonksiyonel özellikler kazandırdı. Kullandığı bir takım yazılım programlarını kendi araştırmasıyla geliştirdiğini, zamanla otomobilini konuşur ayla getirdiğini vurgulayan Çınar, “Komutları konuşmayla cevaplıyor, konuşmayla yerine getiriyor. Sesle yani. Bu şekilde 19 yıldır bu arabamla beraberiz. Onu fazla seviyor ve değiştirmeyi de düşünmüyorum” dedi.

“HAYAL EDİYORUM VE YAPIYORUM”

Aracına kazandırdığı öteki özellikler hakkında bilgiler veren Çınar, otomobilinin motorunu oturduğu evinin yanına olduğu sürece istediği noktadan telefonunun mobil internetini veya wifi sistemini kullanarak kontak anahtarı kullanmadan çalıştırıp stop edebildiğini vurgularken, “Benzer şekilde camları ve kapıları da cep telefonumdaki tuşlara bir dokunuşla açabiliyorum” ifadelerini kullandı.

Bunun yanı sıra zeki cep telefonuyla evine yaklaştığında binanın dış kapısını anahtarsız açıp, asansörü de zemin kata çağırabildiğini anlatan Çınar, şöyle devam etti:

“Aracımla eve yaklaşırken dış kapının açılmasını, binadaki asansörün zemin katta hazır olmasını istiyorum. Onun için yazılıma ekstra tuşlar ve özellikler ekledim. Evin önüne yaklaştığımda bu tuşlara dokunduğumda dış kapıyı cep telefonumla açıp, asansörü daha binaya girmeden zemin kata çağırabiliyorum. bununla birlikte, evimde yine kendi çalışmalarımla kurduğum akıllı ev sistemleri de mevcut. Bu dış kapı ve asansör çağırmayı da bu sisteme entegre ettim. Görenler ve komşularım otomobilime kazandırdığım ve evde uyguladığım akıllı konut sistemlerini şaşkınlıkla karşılıyor, tebrik ediyorlar.”

“DÜŞ EDİYORUM VE YAPIYORUM”

Çınar son olarak, “Şu an için aracımda ve evimde bu sistemleri kullanırken, aracıma diğer yeni özellikler de kazandırmak istiyorum. Birincil hedefim bu konuda; aracımı cep telefonu ile yürütebilmek ve trafikte öndeki vasıta peşine düşüp takip kontrolünü sesli dikkat sistemiyle uygulamaya geçirebilmek. Yani öndeki araç mesafem azaldığında bu sistem beni sesli olarak uyaracak ve muhtemel bir kaza riskinin önüne geçilmiş olacak, güvenlik sağlanmış olacak. Yeniden, hava karardığı zaman, ışık seviyesi düştüğünde sesli komutla farların otomatik olarak yakılması ya da kapatılması gibi özellikleri sesli olarak bana dikkat verecek işlemi de gerçekleştirecek fonksiyonlar üzerine çalışmalarımı sürdürüyorum. Ben düş ediyorum ve yapıyorum. Benim için ve günümüzde herkes için zaman fazla manâlı. Geliyorum, evde asansörü beklemek, bilhassa kış mevsiminde soğuklarda aşağıya inerek aracın motor ısısını ummak diye bir şey değil bundan böyle. Apartmanın dördüncü katında oturuyorum ve aracımın yanına inmeden evimden cep telefonumla bir tuşa dokunarak araç motorunu çalıştırabiliyorum. Böylece, keza dışında ve aracımda soğukta umma yapmıyorum ayrıca de otomobilim aşağıya indiğimde sıcacık oluyor ve binip gönder hareket ettirerek yoluma devam edebiliyorum. Motor ısısı için bekleyip süre kaybı yaşamıyorum” dedi.