Kanada’da Tutuklanan Huawei’nin Finansal İşler Direktörü Mıng Vancou Sahtekarlıkla Suçlandı

Kanada'da Tutuklanan Huawei'nin Finansal İşler Direktörü Mıng Vancou Sahtekarlıkla Suçlandı
Kanada'da Tutuklanan Huawei'nin Finansal İşler Direktörü Mıng Vancou Sahtekarlıkla Suçlandı
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çinli teknoloji şirketi Huawei’nin Parasal İşler Direktörü (CFO) Mıng Vancou, Kanada’da görülen kefalet duruşmasında ABD’nin İran yaptırımlarına ilişkin olarak Amerikalı bankalara aleyhinde sahtekarlık yapmakla suçlandı. Kanada Hak Bakanlığı avukatı John Gibb-Carsley, halen süren kefalet duruşmasında, Mıng’ın Amerikalı bankalara Huawei ile Hong Kong merkezli Skycom firması arasındaki bağlantı konusunda yalan söylediğini öne sürdü.

İRAN YAPTIRIMLARINI DELDİ

Teknoloji devi Huawei’nin iştiraki konumundaki Skycom’un 2009-2014 yılları arasında ABD’nin İran yaptırımlarını deldiğini bahis eden Gibb-Carsley, Mıng’ın Amerikalı bankalara Huawei ve Skycom’u birbirinden bağımsız şirketler olarak tanıtarak sahtekarlık yaptığını savundu. Kanadalı avukat Gibb-Carsley, Huawei’nin finansal işlemlerini yapan Amerikalı bankaların kasti olmadan Skycom’a da hizmet verdiğini belirtirken adlarına yer verilmeyen bankaları “Mıng’ın sahtekarlığının kurbanları” olarak nitelendirdi. bu vesileyle, milletlerarası basına yansıyan bilgilere kadar, Mıng Şubat 2008’den Nisan 2009’a değin Skycom’un idare kurulunda ödev aldı.

ABD TUTUKLAMA KARARINI 22 AĞUSTOS’TA ÇIKARDI

Mıng’ın sahtekarlık suçundan yargılanması için New York Doğu Bölgesi Mahkemesi’nin 22 Ağustos’ta tutuklama kararı çıkardığını aktaran Gibb-Carsley, Kanada’daki tutuklama kararının ise Mıng’ın Vancouver’da uçak değiştirileceğinin öğrenilmesinin gerisinde 30 Kasım’da çıkarıldığını ifade etti. Kanada Hak Bakanlığı avukatı Gibb-Carsley, duruşmanın yapıldığı British Columbia Yüksek Mahkemesi’nden Mıng’ın kefaletle özgür bırakılma isteğinin reddedilmesini istek etti. ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşını baştan alevlendirmesinden korkulan tutuklama olayına ilişkin giz perdesi kefalet duruşmasıyla aralanırken hakimin halen süren mahkeme sonucunda ne karar vereceği büyük merakla bekleniyor.

MING’IN TRUMP-Şİ GÖRÜŞMESİYLE AYNI GÜN TUTUKLANMASI DIKKAT ÇEKTİ

Kanada Hak Bakanlığı, Huawei şirketinin sahibi Rın Cıngfey’in kızı ve şirketin CFO’su Mıng’ın, ABD’nin İran’a karşın yaptırımlarını delmek suçlamasıyla 1 Aralık’ta Vancouver kentinde gözaltına alındığını Çarşamba günü duyurmuştu. Mıng’ın ABD Başkanı Donald Trump ve Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’in Arjantin’deki G20 Liderler Zirvesi zarfında yaptığı görüşmeyle aynı gün tutuklanmış olması dikkatleri çekmişti. Trump ve Şi’nin söz konusu görüşmede 90 günlük ticaret ateşkesi üzerinde mutabık kalmalarıyla yükselen küresel hisse senetleri, Mıng’ın tutuklama haberinin ateşkesi negatif etkileyeceği endişesiyle kazançlarını geri vermişti.

ÇİN HÜR BIRAKILMASINI İSTEDİ

Pekin yönetimi, tutuklamayı insan hakları ihlali olarak nitelendirirken Kanada’dan Mıng’ı bir lahza önce hür bırakmasını istemişti. Çin’in Ottawa Büyükelçiliğinden yapılan açıklamada, Mıng’ın ABD ya da Kanada yasalarını çiğnemediği vurgulanarak “Çin tarafı, bu önemli insan hakları ihlaline sert şekilde aleyhinde çıkıyor ve bu durumu kuvvetle protesto ediyor.” ifadesine yer verilmişti.

ABD tarafı konuyla ilgili sessizliği korurken, Kanada Başbakanı Justin Trudeau, “Biz bağımsız bir adalet ülkesiyiz ve ilgili yetkililer bu süreçle ilgili kararları hiçbir politik müdahale olmadan verdi.” açıklamasında bulunmuştu.