SON DAKİKA

Haber Rizem

Kahramanmaraşlı öğrenci Apple’ın açığını buldu

Kahramanmaraşlı öğrenci Apple’ın açığını buldu
Bu haber 29 Ağustos 2018 - 14:13 'de eklendi ve 54 views kez görüntülendi.

Kahramanmaraş’ta Apple’ın bir takım uygulamalarındaki güvenlik açığını tespit ederek firmanın “onur” ve “teşekkür” listelerine giren 17 yaşındaki lise öğrencisi Yiğit Can Yılmaz, “iTunes” uygulamasında da güvenlik açığı belirleyerek “kredilendirme listesi”ne girmeye adalet kazandı.

FIRMA YETKİLİLERİNE İLETTİ

Apple’ın sesli asistanı “Siri” ile web tarayıcısı “Safari”deki güvenlik açıklarını bularak düzeltilmesini sağladığı için firmanın onur ve teşekkür listelerine alınan Süha Erler Anadolu Lisesi 12. derslik öğrencisi Yılmaz, müzik ve film oynatıcısı “iTunes”da da lisans sözleşmesiyle ilgili emniyet açığı saptama ederek firma yetkililerine iletti.

Kahramanmaraşlı öğrenci Apple'ın açığını buldu

‘KREDİLENDİRME LİSTESİ’NE ALINACAK

Işyeri bir zaman sonradan “tespit edilen emniyet açığının giderildiğini” belirterek, Yılmaz’ın “kredilendirme listesi”ne alınacağını bildirdi. Yılmaz; Apple kullanıcılarının fena niyetli kişiler göre dolandırılmaması için araştırmalar yaptığını söyledi.

Apple’ın “iTunes” isimli bir yazılımı olduğunu belirten Yılmaz, “Bu yazılım cihazlara doldurma, güncelleme, müzik dinleme ve film izlenme imkanı sağlıyor. Yazılım içerisinde Apple ID oluşturma, lisans sözleşmesi gibi bölümlerdeki bağlantılarla ilgili bir güvenlik sorunu saptama ettim. iTunes yazılımını benzer internet ağı üzerinden kullanan kötü amaçlı biri, öteki kullanıcının yaptığı işlemleri görebiliyor ve müdahale edebiliyordu. Bu emniyet sorununu e-mail yoluyla Apple’a ilettim. Firmanın güvenlik birimi kadar verilen cevapta sorunun düzeltildiği açıklama edilerek, Apple’ın web sorununu çözdüğüm için ‘kredilendirme listesi’ne ekleneceğim belirtildi.” dedi.

YAZILIM MÜHENDİSİ OLMAK İSTİYOR

Yılmaz, daha önce de firmanın övünç ve teşekkür listelerine girdiğini anımsatarak, adının yakında kredilendirme listesine de eklenecek olmasını kendisini mutlu ettiğini vurguladı. Bu listelerin kendisi gibi genç çalışmacılar için referans olduğunu anlatan Yılmaz, hedefi olan yazılım mühendisliği için kendisini geliştirmeye çalıştığını sözlerine ekledi.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER