İstanbul Havalimanı'na Taşınma 15 Aralık'ta Başlıyor
- Ekonomi

İstanbul Havalimanı’na Taşınma 15 Aralık’ta Başlıyor

İstanbul Havalimanı’na yapılacak büyük taşınma ile ilgili teferruat emin olmaya başladı. 15 Aralık itibariyle Atatürk Havalimanı’ndan İstanbul Havaalanı’na olan taşınma süreci aşamalı bir şekilde başlayacak ve büyük taşınma ise 30-31 Aralık tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Büyük taşınma öncesi Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan başkanlığında bugün İstanbul Havalimanı’nda bir görüşme düzenlendi. Toplantıya DHMİ Genel Müdürü Funda Ocak, Türk Hava Yolları Genel Müdürü Bilal Ekşi, İstanbul Havaalanı İşletmecisi İGA ve Cengiz Holding Idare Heyeti Başkanı Mehmet Cengiz, Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, havayolu şirketleri yöneticileri ve öteki ilgililer katıldı. Toplantıda Aralık ayında yapılacak taşınma ile ilgili işlem masaya yatırıldı ve fikir alışverişinde bulunuldu.

LOJİSTİK IŞYERI SUNUMUNU YAPTI

31 Ekim uçuşların başladığı İstanbul Havalimanı’na gerçekleşecek büyük taşınma ile ilgili geri sayım başlarken, süreçle ile ilgili olarak taşınma işini üstlenen firma, geçtiğimiz hafta Atatürk Havaalanı’nda bir sunum gerçekleştirdi. Toplantıda taşınma sürecinin yanı sıra, TIR’ların Atatürk Havalimanı’na antre ve çıkış noktaları, İstanbul Havalimanı’na ulaşım güzergahı ve gün gün taşınacak malzemeler hakkında teferruat masaya yatırıldı.

TAŞINMA İÇİN ÖZEL ALAN BELİRLENDİ

Taşınma süreci ile ilgili edinilen bilgiye göre, 15 Aralık tarihi itibariyle Atatürk Havaalanı’ndan İstanbul Havaalanı’na derece derece bir şekilde taşınma başlayacak. TIR’lar Atatürk Havalimanı Ana giriş kapısı yerine, havaalanı içerisinde belirlenen alandan antre ve çıkış yapacaklar. Büyük taşınmanın gerçekleşeceği 30 Aralık tarihi öncesi hava yolu şirketleri bazı araç ve gereçlerini 15 Aralık itibariyle İstanbul Havaalanı’na göndermeye başlayacak. 15 gün olarak planlanan süreçte büyük taşınma ise 30-31 Aralık tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

İKİ HAVALİMANINDA DA UÇUŞLAR İPTAL EDİLECEK

30-31 Aralık tarihleri arasında gerçekleşecek olan büyük taşınmada hem Atatürk Havaalanı’nda keza de İstanbul Havaalanı’nda uçuşlar iptal edilecek. Uçmak zorunda olan yolcular ise Sabiha Gökçen Havalimanını kullanacaklar. Yolcular, 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren ise bütün ticari uçuşlar İstanbul Havaalanı’ndan yapılacak. Atatürk Havalimanı’ndan ise yalnızca özel jetler kullanabilecek. Büyük taşınma ile ilgili TIR’ların geçiş güzergahı olarak iki yol belirlendi. Büyük araçları taşıyan TIR’lar Hasdal, diğer malzemeleri taşıyan TIR’lar ise Basın Express yolu üzerinden İstanbul Havalimanı’na ulaşacak. TIR’lar konvoy halinde Atatürk Havaalanı’ndan ayrılarak İstanbul Havalimanı’na gelecek.